Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ziua barbatului pe 5 mai
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ziua barbatului pe 5 mai

Exista vreo reglementare legala in sensul in care ziua de 5 mai ar fi sarbatoare legala, zi libera pentru barbati?

Multumesc
Nu exista nicio astfel de reglementare .. potrivit art.139 alin.1 C.mun., zilele de sărbătoare legală în care nu se lucrează sunt:
- 1 şi 2 ianuarie;
- prima şi a doua zi de Paşti;
- 1 mai;
- prima şi a doua zi de Rusalii;
- Adormirea Maicii Domnului;
- 1 decembrie;
- prima şi a doua zi de Crăciun;
- 2 zile pentru fiecare dintre cele 3 sărbători religioase anuale, declarate astfel de cultele religioase legale, altele decât cele creştine, pentru persoanele aparţinând acestora.
....