Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... DREPT DE MOSTENIRE
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

DREPT DE MOSTENIRE

Buna ziua,
Va rog sa-mi raspunda cineva la urmatoarea intrebare:
O familie compusa din:sot,sotie si doi copii.
Sotul a decedat in urma cu 1,8 ani.
A ramas ca mostenire un apartament care a fost achizitionat in timpul casatoriei, deci este bun comun al celor doi soti.
In acest caz,cine are drept de mostenire asupra apartamentului si in ce cote parti ?
Succesiunea,se va dezbate pe intreg apartamentul,sau doar pe 50 % din el,avand in vedere ca apartamentul este bun comun al sotilor si sotul a decedat,insa sotia traieste ?
In luna iulie se implinesc 2 ani de la deces. Exista vreo prevedere care sa stipuleze vreun impozit catre stat,la valoarea succesiunii,din cauza timpului trecut de la deces si nedezbaterea succesiunii?
Va multumesc.
O zi buna.
drept asupra apartamentului au toti - sotia + copii. Cotele difera. Problema se pune, in dezbatere, de acele manifestari de vointa care sa confirme dorinta de a accepta mostenirea. Apoi, se dezbate intregul apartament - pentru ca acesta se imparte in inegralitate. in ceea ce priveste termele de impozite, dezbaterea in termenul de acceptare a succesiunii duce la unele scutiri/reduceri de taxe. peste termen, nu mai sunt scutirile
Daca veti dezbate dupa 2 ani de la deschiderea succesiunii veti plati in plus 1%, drept impozit.
Inca un detaliu,va rog :
Unul dintre copii,o fata,este maritata si este stabilita in America.
Poate face o procura mamei sale,pentru a nu se prezenta in fata notarului,la dezbaterea succesiunii,sau este obligatorie prezenta acesteia in fata notarului,la dezbaterea succesiunii ?
Cum ar trebui facuta o astfel de procura ? Este valabila una de mana,sau ceva autentic,facut acolo,in America si apoi tradusa aici,in Romania ?
Care ar fi procedura in acest sens si ce temei legal ar fi aplicabil in ceea ce priveste o imputernicire in acest sens ?
Va multumesc.
Fata poate merge la unul dintre consulatele României sau la Ambasada României si sa dea o procura notariala.
La succesiune intra doar jumatatea care a apartinut defunctului, din care cota de 1/4 revine sotiei, iar cota de 3/4 copiilor (impreuna, daca ambii au acceptat succesiunea). Daca se dezbate succesiunea in termen de 2 ani de la deces, nu se datoreaza impozitul de 1% din valoarea masei succesorale. Fiica din strainatate poate imputernici pe mama sa printr-o procura incheiata la reprezentanta diplomatica a tarii noastre (Ambasada, Consulat), in cuprinsul careia vor fi mentionate datele sale de stare civila, ale mandatarului, ale defunctului...