Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... salariu tarifar lunar
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

salariu tarifar lunar

In carnetul de munca, inainte de 1989 inregistrarile se refera la "salariul tarifar lunar"- in acea rubrica se trecea o valoare, de ex.2000 ROL.
As vrea sa stiu ce se ia in calcul la pensie, acel salariu tarifar era net? Sporurile de vechime la care aveai atunci dreptul in functie de vechime, erau incluse sau trebuiau trecute separat ( procent sau fix)?
In unele inregistrari scrie " salariu tarifar de baza". Am incercat sa estimez pensia sotului meu dupa cartea de munca si un program de estimare, dar nu stiu ce reprezinta valorile din cartea de munca si daca la ele trebuie adaugate procentele de spor vechime ( exista in programul de estimare rubrici de sporuri)
Multumesc mult daca imi raspunde cineva
Salariul tarifar(de baza) era net.Sporurile se treceau separat in statul de plata in procent si cuantumul rezultat din aplicarea procentului.In carnetul de munca sporul de vechime şi alte sporuri nu erau incluse in salariul (retributia) de baza.
In privinta salariilor care vor fi avute in vedere la calculul pensiei, cititi art. 164 din Legea nr. 19/2000! Acelasi articol reglementeaza si sporurile de vechime, in functie de vechimea in munca si de perioada. Evident, atunci cand este calculata pensia, salariilor brute sau nete, dupa caz, li se adauga sporurile care rezulta din carnetul de munca sau din adeverintele eliberate de fostii angajatori!
O precizare: sporurile primite de sotul dvs. SUNT incluse in veniturile inscrise in carnetul de munca DACA aceste venituri sunt sub forma de fractie!
majoritatea sumelor inscrise in carnetul de munca NU SUNT sub forma de fractie. doar 2 inregistrari din 1993 sunt de forma : 10160 +52700 si 10160 + 55900

M-ar interesa daca eu in programul de estimare a pensiei adaug procentul de 5%, 10%, 15% etc la rubrica de procent de sporuri
Cu multumiri

Elena Soare,
Probabil ca sumele din 1993 sunt compensatii; indiferent ce sunt, vor fi avute si ele in vedere la calculul pensiei.
Bineinteles ca adaugati si sporurile dar rezultatul pe care-l veti obtine nu va coincide cu decizia de pensie pe care o veti primi de la Casa de Pensii. Pensiile sunt calculate in functie de un program informatic elaborat de Casa Nationala de Pensii si Alte Drepturi de Asigurari Sociale, program transmis tuturor caselor de pensii.
Art. 164. - (1) La determinarea punctajelor anuale, pana la intrarea in vigoare a prezentei legi, se utilizeaza salariile brute sau nete, dupa caz, in conformitate cu modul de inregistrare a acestora in carnetul de munca, astfel:
a) salariile brute, pana la data de 1 iulie 1977;
b) salariile nete, de la data de 1 iulie 1977 pana la data de 1 ianuarie 1991;
c) salariile brute, de la data de 1 ianuarie 1991.
(2) La determinarea punctajelor anuale, pe langa salariile prevazute la alin. (1) se au in vedere si sporurile care au facut parte din baza de calcul a pensiilor conform legislatiei anterioare si care sunt inregistrate in carnetul de munca.
(3) La determinarea punctajelor anuale, pe langa salariile prevazute la alin. (1) se au in vedere si sporurile cu caracter permanent, care, dupa data de 1 aprilie 1992, au facut parte din baza de calcul a pensiilor conform legislatiei anterioare si care sunt inregistrate in carnetul de munca sau sunt dovedite cu adeverinte eliberate de unitati, conform legislatiei in vigoare. Sporul de vechime care se utilizeaza la stabilirea punctajelor anuale este urmatorul:
a) perioada 1 martie 1970 - 1 septembrie 1983:
3% pentru o vechime in munca totala cuprinsa intre 5-10 ani;
5% pentru o vechime in munca totala cuprinsa intre 10-15 ani;
7% pentru o vechime in munca totala cuprinsa intre 15-20 de ani;
10% pentru o vechime in munca totala de peste 20 de ani;
b) perioada 1 septembrie 1983 - 1 aprilie 1992:
3% pentru o vechime in munca totala cuprinsa intre 3-5 ani;
6% pentru o vechime in munca totala cuprinsa intre 5-10 ani;
9% pentru o vechime in munca totala cuprinsa intre 10-15 ani;
12% pentru o vechime in munca totala cuprinsa intre 15-20 de ani;
15% pentru o vechime in munca totala de peste 20 de ani.
(4) Pentru perioada de dupa 1 aprilie 1992 sporul de vechime utilizat la stabilirea punctajelor anuale este cel inregistrat in carnetul de munca.
(5) Salariile anuale medii si minime pe economie, brute sau nete, dupa caz, pana la intrarea in vigoare a prezentei legi sunt prezentate in anexele nr. 6 si 7.
(6) Pentru perioadele anterioare anului 1938, precum si pentru perioada cuprinsa intre 1939-1946 inclusiv, la stabilirea punctajului mediu anual se utilizeaza salariul mediu anual corespunzator anului 1938.
(7) Pentru perioadele anterioare anului 1949 se va utiliza salariul minim corespunzator anului 1949.
(8) Prevederile alin. (2)-(7) se aplica, la cerere, si persoanelor ale caror drepturi de pensie au fost stabilite in perioada 1 aprilie 2001 pana la data intrarii in vigoare a legii de aprobare a prezentei ordonante de urgenta.