Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Contributie somaj
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Contributie somaj

Un pensionar militar este angajat ca functionar public. i se retine contributie pentru somaj?
Nu se retine contributie somaj pentru pensionari.
1. Pensionarilor care lucreaza cu CIM nu li se retine contributia pentru somaj deoarece ei nu pot beneficia de indemnizatoie de somaj.

2. Din Legea 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca:

Art. 18.
(1) În sistemul asigurãrilor pentru şomaj sunt asigurate, în condiţiile prezentei legi, persoanele fizice, denumite în continuare asiguraţi.

(2) Asiguraţii pot fi:
a) cetãţenii români care sunt încadraţi în muncã sau realizeazã venituri în România, în condiţiile legii, cu excepţia persoanelor care au calitatea de pensionari;
b) cetãţeni români care lucreazã în strãinãtate, în condiţiile legii;
c) cetãţeni strãini sau apatrizi care, pe perioada în care au domiciliul sau reşedinţa în România, sunt încadraţi în muncã sau realizeazã venituri, în condiţiile legii.