Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... imprumut PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

imprumut PFA

Daca eu, ca persoana fizica, suplimentez veniturile mele ca PFA (pentru a achita niste datorii pentru care nu aveam resurse financiare din PFA, dar pe care le platesc din banii mei, ca persoana fizica), trebuie sa documentez acest "imprumut" intre parti prin dispozitie de plata si sa il inregistrez in Registrul de incasari-plati?

Va multumesc anticipat pentru raspuns.

Nu.
art 48
(3) Nu sunt considerate venituri brute:
a) aporturile în numerar sau echivalentul în lei al aporturilor în natură făcute la începerea unei activităţi sau în cursul desfăşurării acesteia;
b) sumele primite sub formă de credite bancare sau de împrumuturi de la persoane fizice sau juridice;
c) sumele primite ca despăgubiri;
d) sumele sau bunurile primite sub formă de sponsorizări, mecenat sau donaţii.

Multumesc mult pentru lamurire.
alina851 a scris:

trebuie sa documentez acest "imprumut" intre parti prin dispozitie de plata si sa il inregistrez in Registrul de incasari-plati?

Sigur ca daca introduceti bani sub forma de aport sau imprumut in gestiune trebuie sa consemnati aceste sume in registru pe baza unei "dispozitii de incasare". Apoi faceti plati din acesti bani scazand din registru pe baza chitantelor primite cand ati platit.
Altfel, daca nu va inregistrati cu aceste sume, nu o sa aveti de unde scade platile ce le faceti.
Aceste sume, asa cum s-a spus mai sus, nu sunt venituri in sensul impozitarii. Asa cum nu sunt venituri sau cheltuieli transferul de bani intre contul bancar si casa sau invers.