Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Cesiune parti sociale-contabilitate cedent
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Cesiune parti sociale-contabilitate cedent

Buna ziua,
Un SRL este asociat intr-un alt srl in care a subscris si varsat un capital social 400000 RON format din banii si bunuri mobile si imobile, in cazul in care acest asociat (srl) doreste sa cedeze părțile sociale cum opereaza contabil aceasta cesiune? Multumesc pt sprijin.
Participarea la capitalul social al altei societati se regaseste in soldul contului 262.

In momentul in care se face cedarea acestor parti sociale se incaseaza in schimb bani sau alte active. Deci, se crediteaza 262 si se debiteaza conturile corespunzatoare activelor primite: mijloace fixe, materiale, creante, bani etc.
Multumesc,
Dar in cazul cand Cesiunea partilor sociale se face cu titlu gratuit, capitalul nu se retrage, cum se stinge contul 262?
In contul 664 se inregistreaza diferenta dintre soldul contul 262 si valoarea efectiva a activelor obtinute din cedarea participatiilor.