Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Impozitare companie Offshore inregistrata in British ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Impozitare companie Offshore inregistrata in British Virgin Islands

Buna Ziua,

as avea o intrebare, daca o companie este inregistrata ca si o comp.offshore in BVI, si se intregistreaza un anumit nivel de profit, acest profit este impozitat si in romania?

Care sunt prevederile in momentul de fata?am citit mai multe, despre acest subiect, dar au fost doua ipost. unul spunea, ca trebuie platit un impozit pe venit, de 16%, dar celalalt spunea, ca nu se impoziteaza in romania, pt. a evite dubla impozitarea.

O zii buna in continuare!
BVI fac parte din UK si daca au rezidenta fiscala acolo sunt supuse tratatului de evitare a dublei impuneri.
daca nu, se achita in Ro un impozit de 16%, retinut la sursa - adica platitorul rezident roman retine si achita suma.
va multimesc pt. raspunsul rapid si promt. interesant, ca statul se taxeaza, si daca este vorba de un intern.business, care nu au legatura cu activ.din romania. Oh well. Deci daca ma gandesc asa, ar fii mai usor, atunci sa inreg.un srl in romania si sa derulez activitatea de acolo, pt. ca tot 16pr.trebuie sa platesc nu? care ar fii ideile pro/contra in legatura cu acest lucru. imi apreciez mult raspunsul dvs.

o zii buna in continuare!
cum adica intern.business fara legatura cu Romania? platitorul serviciilor nu este rezident roman? sau este vorba de achizitii de bunuri - soft, rapoarte de piata, etc?
Singura legatura ar fii, faptul ca administrarea ar face din romania. Prin administrare, inteleg raportari, costumer care service.. legate de activitatea principala, care de fapt consta in transmiterea clientilor la un broker de pe piata mondiala Forex/CFD. Comisioanele dupa clienti, ar fii venitul companiei. Si in long term, analizele financiare, care vor fii vandute unui clientelei situata in UE si in intreaga lume.

este o activitate desfasurata pe teritoriul Romaniei si se supune legii fiscale romane.
insa puteti numi un administrator interpus, nerezident si administrarea companiei va deveni in afara Romaniei. si daca aveti si serverele firmei in afara Romaniei, ati rezolvat problema.