Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Se plateste CAS sau CASS pentru veniturile provenite ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Se plateste CAS sau CASS pentru veniturile provenite din trading de cryptomonede?

Buna ziua,

As dori sa stiu cum sunt impozitate veniturile provenite din trading-ul de cryptomonede.

Sa zicem, de exemplu, ca la finalul anului 2018 am suma de 400.000 lei in contul bancar, suma provenita din vanzare de cryptomonede. Care ar fi pasii necesari pentru a fii in legalitate in legatura cu plata taxelor pentru veniturile independente pe anul 2018? In afara impozitului de 10% se plateste si CAS si CASS?

Multumesc.
daniel222, utilizator
Fiind venituri impozabile se datoreaza CASS de 10% daca estimati venituri a căror valoare cumulată este cel puțin egală cu 12 salarii minime brute pe țară. (22.800 lei pt 2018)
Nu se plateste si CAS? Iar daca suma este peste 80,000 EUR nu se plateste si TVA?

Daca banii incasati sunt investiti in acelasi an, de exemplu pentru cumpararea unei case, se mai platesc aceste taxe?
Am mai raspuns la lucruri similare legat de FOREX si optiuni si se aplica si pentru tranzactionarea de actiuni (titluri de valoare ca denumire) sau obligatiuni, si alte contracte de valoare tranzactionate si mai nou criptomonede. Eu tranzactionez actiuni, FOREX, etc din 2002 si am declarat anual la ANAF pierderea sau castigul. Exista o lege care li se aplica.
Nu conteaza suma castigata pentru a plati CAS sau CASS in acest caz, ci natura venitului. Nu sunteti PFA sau SRL sau asimilat cu un angajat ca sa platiti aceste lucruri.
Pentru trading, investitii, se depune anual o declaratie la ANAF. Se schimba formularul de la ANAF aproape anual insa pe langa tranzactionarea titlurilor de valoare ( denumirea ANAF pentru actiunile companiilor) exista si tranzactionare contracte cu suport monede (FOREX, CFD). Pentru detalii intrebati cum se numeste sectiunea in formularul curent la ANAF. Eu fac investitii din 2002 si formularele si legea s-a tot schimbat.

TVA vine de la Taxa pe Valoarea Adaugata - trebuie sa fie o activitate economica repetabila prin care se creaza valoare... deci cred ca nu este cazul. Puteti intreba la ANAF ca oricum o sa treceti pe acolo si daca nu s-au mai schimbat lucrurile din primavara 2019 o sa platiti doar impozit pe venitul respectiv, indiferent de suma castigata. Din cate stiu, pentru criptomonezi se dorea impozitarea per tranzactie, la celelalte era la nivelul castigului pe an... fiind insa noi, or sa se uite putin ciudat la dumneavoastra si or sa va spuna ce si cum. Am patit-o prin 2002-2007 legat de actiuni si FOREX, acum au mai invatat.
Daca doriti mai multe detalii, ma puteti gasi pe site-ul www.LaBursa.ro unde discut uneori si astfel de subiecte. [ link extern ]
cristi_aby, utilizator