Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozit venituri din optiuni binare
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozit venituri din optiuni binare

Buna ziua,

Am o intrebare pentru dumneavoarstra daca nu va suparati, sa imi replicati, eu fiind intr-o dilema cu demersurile pentru a plati impozitele obtinute din trading de optiuni binare.

In primul rand o dilema este ca eu nu stiu in ce legislatie este incadrat venitul obtinut din optiuni binare.
Bursa sau jocuri de noroc?

In al doilea rand, eu am sa imi scot banii printr-un card maestro, iar contul meu va fi atasat unui "e-wallet" care se afla in afara teritoriului tarii. Adica banii am sa ii am in offshore, credca.

In momentul in care am sa ma duc la bancomatul din tara si voi retrage castigurile eu voi avea niste venituri negre, nedeclarate.

Care sunt pasii care ar trebui sa ii urmez pentru a fi in legalitate, si a plati impozitele aferente castigurilor. Se poate sa fiu eu ca persoana fizica? Sau trebuie sa am pfa, srl. sau contabil?
Va multumesc pentru atentie.
1) Pentru investitii, inclusiv optiuni, se depune anual o declaratie la ANAF. Se schimba formularul de la ANAF aproape anual insa pe langa tranzactionarea titlurilor de valoare ( denumirea ANAF pentru actiunile companiilor) exista si tranzactionare contracte cu suport monede (FOREX, CFD) si similar cred ca exista si pentru optiuni, acestea fiind tot contracte. Pentru detalii intrebati cum se numeste sectiunea in formularul curent la ANAF. Eu fac investitii din 2002 si formularele si legea s-a tot schimbat.
2) Pentru astfel de venituri din strainatate nu trebuie sa aveti pfa, srl sau contabil daca faceti dumneavoastra calculul si treceti pe formularul ANAF varoarea castigului, si atasati actele doveditoare. Vedeti si daca platiti sau nu impozit in strainatate, banuiesc ca brokerul este extern.
3) Este bursa, nu joc de noroc. Chiar daca uneori norocul e bine sa fie de partea ta cand faci investitii. In spate este un contract options cu caracteristici fixe care se tranzactioneaza intre parti.
george-neagu, moderator