Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Vreau sa parasesc tara cu o ruda apropiata...de ce ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Vreau sa parasesc tara cu o ruda apropiata...de ce anume as avea nevoie?

Vreau sa ies din tara pentru o luna cel mult alaturi de matusa mea din partea tatalui. Sunt minor si parinti mei sunt divortati iar eu sunt in custodia mamei. De ce am nevoie?
Multumesc anticipat!
Pentru inceput aveti nevoie de pasaport. Pentru aceasta va veti prezenta impreuna cu mamica la serviciul de pasapoarte, cu urmatoarele acte:- certificatul dvs. de nastere- original si xerox , cartea de identitate a mamei-original,sentinta de divort in original si copie si taxa de 276 lei achitata la CEC sau Trezorerie. Dupa obtinerea pasaportului aveti nevoie de declaratia mamei dvs. data la notar din care sa rezulte ca este de acord sa plecati impreuna cu matusa, ruta, perioada, mijlocul de transport. Vacanta placuta!:dance3:
Justitiarul71, utilizator
De acordul in formă autentică al ambilor părinţi de a părăsi ţara şi in acest înscris să se şi persoana care vă însoţeşte.
Nu este necesar acordul ambilor parinti atata timp cat minorul a fost incredintat prin sentinta judecatoreasca spre crestere si ingrijire mamei. Este necesar consimtamantul celui in custodia caruia se afla minorul. Atat.
Justitiarul71, utilizator
Era necesar doar acordul unuia dintre părinţi doar in cazul in care părăsea ţara împreună cu unul dintre părinţi, însă in situaţia in care nu este însoţit de un părinte, indiferent de hotărârea privind custodia, are nevoie de acordul ambilor părinţi, dar şi de precizare numelui persoanei care îl însoţeşte, toate in formă autentică.
Mai e nevoie si de cazierul judiciar al matusii, in original si copie.

HANUS_CRISTIAN, cand au divortat parintii, inainte de 1 octombrie anul trecut sau dupa?
Si te rog intreab-o pe mama:
- sentinta e definitiva si irevocabila?
- ce scrie pe sentinta: ii esti incredintat dumneaei sau autoritatea parinteasca este exercitata de ambii parinti?

DEDITA MIHAELA, va recomand sa cititi aici:

www.avocatnet.ro/content/con...

documentul Răspunsul/opinia Politiei de Frontieră referitoare la parasirea tarii de catre minori, incarcat de Alex_Munteanu.

Ares-3, moderator