avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 764 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Reclamant pt Fond ordonanta presedintiala
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Reclamant pt Fond ordonanta presedintiala

Buna ziua!Am restanta la intretinere si am primit o citatie in care asociatia de propr.este reclamant pentru Fond-ordonanta presedintiala.Ce inseamna asta?Ce pot face?Pot depune cerere pt angajare avocat sau cum se procedeaza intr-o astfel de situatie?Multumesc!
Cred ca sunteti actionat in judecata de catre asociatie de proprietari pentru restantele pe care le aveti de plata.
Mergeti la presedintele asociatiei si incercati sa faceti un plan de achitare a restantelor, poate in felul acesta se renunta la proces.
Asociatia de proprietari ,fata de restantele cu care sunteti in evidenta a formulat actiune in instanta solicitand ca pe calea unei ordonante prezidentiale sa vi se impuna obligarea acoperirii debitului acumulat
Pana in momentul de fata,asociatia de proprietari nu a parcurs procedura prealabila de recuperare debit pe cale amiabila,astfel incat sa fiti informata,sa vi se comunice soamtie/notificare?
Concret, detineti restante acumulate la asociatia de proprietari?
Cu ocazia comunicarii citatiei nu vi s-a remis si exemplar al actiunii reclamantei asociatia de proprietari?
Aveti la dispozitie fie varianta ,ca in calitate de parte in proces sa solicitati studierea dosarului la arhiva instantei,fie sa contactati persoana specializata care sa analizeze competent continutul dosarului si ulterior sa se pronunte asupra variantelor favorabile dvs
In situatia in care nu a fost parcursa etapa procedurii prealabile,aveti dreptul sa ridicati exceptia lipsei procedurii prealabile
Asociatia de proprietari a mai trimis notificari dar am mai platit din restante.Nu in fiecare luna dar la 2-3 luni am achitat intre 300-500 ron.
Nu,nu mi s-a emis si un exemplar al actiunii reclamantei.Mai mult,citatia a fost emisa pe data de 7 martie,azi am primit-o si maine este procesul.
Mentionez ca,de cate ori am platit din restante,admin mi-a dat chitanta pe care scrie doar suma achitata din restanta.Am cerut sa mi se dea detaliat pe fiecare luna restanta cat este intretinerea,cat penalizari,cat reparatii etc.Mi s-a raspuns ca :"Ca nu stau eu acum sa-ti dau detalii".
Intrebarea mea este ce se poate intampla in cel mai rau caz?O parte din restanta o pot achita luni.Restanta este de 5000 ron si luni pot achita 1000-1500 ron.Daca asociatia nu accepta nici o intelegere,ce mi se poate intampla?
Cereti in instanta esalonarea platii restantelor dupa un plan stabilit cu presedintele asociatiei.

Administratorul nu va poate da chitanta detaliata, ci, orientandu-se pe lista de cote pe care o are la dispozitie, scrie exact ce v-a scris.
Dv. trebuia sa va tineti evidenta acestor amanunte deoarece ati avut la dispozitie lunar lista cotelor de intretinere.
Nu am cerut chitanta detaliata ci lista cu fiecare luna restanta ca sa stiu cat si ce am de plata pt fiecare luna.Mi se pare normal sa-mi fi scris pe chitanta "Achitat suma de.. reprezentand intretinere pe luna x si y din 2011" de ex.
E adevarat ca trebuia sa-mi tin eu evidenta acestor detalii daca m-as fi gandit la asta la timp dar stiti cum e :"Da-i Doamne romanului mintea cea de pe urma.." :)
Referitor la ceea ce am intrebat,imi puteti da un raspuns,un sfat?Multumesc!

Alte discuții în legătură

Asociatie proprietari AURORA82 AURORA82 Buna ziua, as dori si eu sa ma ajutati cu un sfat, iata problema mea: in decursul anului 2010 am adunat restante la intretinere astfel ca la 31.01.2011 figuram ... (vezi toată discuția)
Executare restantieri la intretinere coryzalia coryzalia Buna ziua, daca legea spune clar ca putem actiona in instanta restantierii dupa 3 luni de neplata a intretinerii, de ce vin unii cu idei precum notificare ... (vezi toată discuția)
Oprirea apei la asociatia de proprietari lenny lenny Buna, In blocul in care stam sunt foarte multi restantieri si am primit deja a doua notificare ca se va taia apa la tot blocul daca nu se recupereaza ... (vezi toată discuția)