avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 619 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... reabilitare cazier
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

reabilitare cazier

in 1998 am fost condamnat la 5 luni de inchisoare (am facut duar 3 luni )
as vrea sa dau pentru permis de conducere ,si stiu ca imi trebuie cazier
ce ar trebui sa fac sa-l scot ?
trebuie sa merg neaparat in instanta ?
s-au trebuie sa merg la politie? se sterge automat cazierul ?
ajutatima intr-un fel .nu stiu care sunt procedurile.
va multumesc
Trebuie sa va faceti reabilitarea, in situatia dvs. reabilitarea se face la instanta, nu opereaza reabilitarea de drept.Adresati instantei o cerere crae trebuie sa cuprinda:

- adresa condamnatului, iar cand cererea este facuta de alta persoana, adresa acesteia;
- condamnarea pentru care se cere reabilitarea si fapta pentru care a fost pronuntata acea condamnare;
- localitatile unde condamnatul a locuit si locurile de munca pe tot intervalul de timp de la executarea pedepsei si pana la introducerea cererii, iar in cazul cand executarea pedepsei a fost prescrisa, de la data ramanerii definitive a hotararii si pana la introducerea cererii;
- temeiurile cererii;
- indicatii utile pentru identificarea dosarului si orice alte date pentru solutionarea cererii. La cerere se anexeaza actele din care reiese ca sunt indeplinite conditiile reabilitarii.
> Instanta competenta sa solutioneze cererea de reabilitare
Competenta sa se pronunte asupra cererii de reabilitarea judecatoreasca este:
- instanta care a judecat in prima instanta cauza in care s-a pronuntat condamnarea pentru care se cere reabilitarea;
- instanta corespunzatoare in a carei raza teritoriala domiciliaza condamnatul.
pai si daca eu nu am lucrat cu carte de munca...ori am lucrat in italia
ce dovada pot sa aduc ?
nu se mai sterge cazierul ?
celelalte cerinte le pot indeplini...dar .am lucrat mai mult la "negru" in constructii
am lucrat in italia ,tot in constructii
ce fac cum procedez?
-- domicililul nu l-am schimbat niciodata ."am locuit, si locuiesc in continuare in casa mamei mele, care este plecata in italia.

daca ma justific pe "jumatate" ca sunt un om la locul lui si ca am o familie . tot pe jumatate se sterge si cazierul meu?

nu stiu..... chear sunt incurcat .nu mai stiu ce sa zic
Nu stiu, scrieti ca ati lucrat in constructii, ca zilier sau ocazional, chiar daca nu puteti dovedi cu documente.Daca nu ati mai comis infractiuni se prezuma ca ati muncit si ati trait cinstit.Din Italia , daca puteti, incercati sa faceti rost de un inscris dein partea angajatorului.Parerea mea este ca va va fi aprobata cererea , mai ales ca au trecut atatia ani , iar dvs. nu ati mai fost implicata in fapre de natura penala.
conform art 134 cod penal la pedepsele de pana intr-un an , daca in termen de 3 ani de la data executarii efective a pedepsei cel condamnat nu mai savarseste alta infractiune atunci intervine reabilitarea de drept.
eu zic sa mergeti sa scoateti un cazier si o sa constatati ca este curat.
daca nu e asa reveniti si vi se va explica ce aveti de facut.
succes
va multumesc
ma gindeam si eu acelasi lucru .la o pedeapsa de pina la un an ,,reabilitarea de drept" ....

Alte discuții în legătură

Stergerea cazierului abrassu abrassu Buna ziua Am avut o condamnare de 1,6 luni inchisoare cu suspendare + 2 ani de incercare,asa scrie in sentinta definitiva,anul care urmeaza 2010,pe 6 ... (vezi toată discuția)
Cazier judiciar habibic habibic in cat timp se sterge din cazier o condamnare la amenda penala ,cu suspendare? (vezi toată discuția)
Reabilitarea unei pedepse cu aplic. art.81 c.pen. intervine de drept? coco_700 coco_700 AM AVUT O CONDAMNARE CU SUSPENDARE CONDITIONATA A PEDEPSEI PE TIMP DE 3 ANI,CONFORM ART 178/2 CP,CU APLICAREA ART.71,64 LIT A TEZA IICOD PENAL. SENTINTA A ... (vezi toată discuția)