avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 891 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Cazier judiciar
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Cazier judiciar

in cat timp se sterge din cazier o condamnare la amenda penala ,cu suspendare?
Cel mai recent răspuns: habibic , utilizator 18:59, 8 Septembrie 2010
Consultati legea 290/2004 care se refera la cazierul judiciar.In acest text de lege o sa va gasiti incadrarea dvs. juridica.
dupa 3 ani de la incheierea termenului de incercare, care este de 1 an si se socoteste de la data ramanerii irevocabile a hotararii.
Nu exista amenda penala cu suspendare.
Amenda penala se inscrie in cazierul judiciar si se radiaza prin reabilitare.
daio73 a scris:

Nu exista amenda penala cu suspendare.
Amenda penala se inscrie in cazierul judiciar si se radiaza prin reabilitare.

art. 82 al. 2 c. pen.: "În cazul când pedeapsa a carei executare a fost suspendata este amenda...".
asadar, exista amenda penala cu suspendare.
daca nu te pricepi, nu scrie !
pronuntarea a fost in data de 25 septembrie 2007, termenul de incercare de un an.
deci acum cand voi scoate cazierul ce va scrie pe el?

Alte discuții în legătură

Radiere mentiuni cazier judiciar EmilianL EmilianL Buna ziua, As dori sa va intreb cum decurge radierea mentiunilor din cazier in situatia urmatoare : persoana a fost condamnata la 3 ani inchisoare cu ... (vezi toată discuția)
Reabilitare de drept - conditii pellyx31 pellyx31 Buna ziua, am fost condamnat cu suspendare sub supraveghere , a trecut termenul de incercare in 2010 si eu inca mai am cazier de ce? in 2010 am deschis proces ... (vezi toată discuția)
Reabilitarea cazier judiciar- pedeapsa cu aplic.art 81 c.pen. iulianm83 iulianm83 pe 05 07 2011 a ramas definitiva o hotarare prin care am fost condamnat la 3 luni inchisoare cu suspendare si un termen de incercare de 2 ani .Cand imi pot ... (vezi toată discuția)