Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Cazier judiciar
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Cazier judiciar

in cat timp se sterge din cazier o condamnare la amenda penala ,cu suspendare?
Consultati legea 290/2004 care se refera la cazierul judiciar.In acest text de lege o sa va gasiti incadrarea dvs. juridica.
dupa 3 ani de la incheierea termenului de incercare, care este de 1 an si se socoteste de la data ramanerii irevocabile a hotararii.
Nu exista amenda penala cu suspendare.
Amenda penala se inscrie in cazierul judiciar si se radiaza prin reabilitare.
daio73 a scris:

Nu exista amenda penala cu suspendare.
Amenda penala se inscrie in cazierul judiciar si se radiaza prin reabilitare.

art. 82 al. 2 c. pen.: "În cazul când pedeapsa a carei executare a fost suspendata este amenda...".
asadar, exista amenda penala cu suspendare.
daca nu te pricepi, nu scrie !
pronuntarea a fost in data de 25 septembrie 2007, termenul de incercare de un an.
deci acum cand voi scoate cazierul ce va scrie pe el?