Forum Discuţii juridice Executare silită Venit minim garantat
Discuție deschisă în Executare silită

Venit minim garantat

Buna, in speta un debitor (persoana fizica) are de achitat suma X ...executorul judecatoresc a procedat la blocarea conturilor.
Intrebare: ^ce procent poate fi oprit din venit ?
^daca venitul persoanei este sub minimul pe economie , se aplica executarea pe venit, in speta pensie de boala?
La un moment dat auzisem ceva de cosul minim....
Art. 409

(1)Salariile şi alte venituri periodice realizate din muncă, pensiile acordate în cadrul asigurărilor sociale, precum şi alte sume ce se plătesc periodic debitorului şi sunt destinate asigurării mijloacelor de existenţă ale acestuia pot fi urmărite:

a)până la 1/2 din venitul lunar net, pentru sumele datorate cu titlul de obligaţie de întreţinere sau alocaţie pentru copii;

b)până la 1/3 din venitul lunar net, pentru orice alte datorii.

.

(3)Veniturile din muncă sau orice alte sume ce se plătesc periodic debitorului şi sunt destinate asigurării mijloacelor de existenţă a acestuia, în cazul în care sunt mai mici decât cuantumul salariului minim net pe economie, pot fi urmărite numai asupra părţii ce depăşeşte jumătate din acest cuantum.

Ar fi vb de o retinere de 1/3 din 1/2 din acea pensie.
Persoana interesata poate face contestatie la executare.
Dar Art 409 (4) CPC

Ajutoarele pentru incapacitate temporara de munca, compensatia acordata salariatilor in caz de desfacere a contractului individual de munca pe baza oricaror dispozitii legale, precum si sumele cuvenite somerilor, potrivit legii, nu pot fi urmarite decat pentru sume datorate cu titlu de obligatie de intretinere si despagubiri pentru repararea daunelor cauzate prin moarte sau prin vatamari corporale, daca legea nu dispune altfel.

Daca cetateanul, precum am mentionat, e in pensie de boala si acea pensia a fost executata......
Pensia de invaliditate nu e ajutor pentru incapacitate temporara de munca.
Care ar fi ajutorul pentru incapacitate temporara de munca?
Practic e concediul medical, se plateste de catre angajator si are o durata de maxim 90 de zile intr-un an calendaristic, in una sau mai multe etape. Din asta , daca se constata ca persoana nu mai e apta de munca , intra in pensie de invaliditate
[ link extern ]
gi-jane2, moderator