Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Plata contributii sanatate pentru o conventie civila ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Plata contributii sanatate pentru o conventie civila din 2010

buna ziua

am avut o conventie civila din 2010 am incasat o singura plata in 2010 , iar in 2011 am depus declaratia la fisc, am platit impozitul de 16 %. acum am primit de la Sanatate instiintare ca am ceva de platiti. eu sunt angajat cu norma intreaga si am fost si in 2010. eu asa stiam cu nu trebuie platit contributie la sanatate ? asta pe anul fiscal 2010 ianuarie -decembrie pt ce am depus declaratie 200 parca.
Daca modalitatea de impunere aleasa a fost venit din alte surse , persoana fizica care obtine aceste venituri din conventii civile si concomitent realizeaza venituri din salarii ,nu datoreaza contributia la asigurarile sociale de sanatate.

Daca a fost vorba despre venit din activitate independenta,atunci potrivit art. 257 alin. (3) din Lg95/2006, contributia la sistemul asigurarilor sociale de sanatate se calculeaza asupra tuturor veniturilor (salariu si venit din conventie)

Deci,din moment ce vi s-a spus ca aveti de platit si pt. conventia civila,inseamna ca vi s-a considerat ca venitul obtinut ,era venit dintr-o activitate independenta.
buna seara

cine stabileste
ce fel de venit a fost :
venit din alte surse ,
sau
venit din activitate independenta

eu de fapt am semnat un contract de cesiune drepturi de autor si am realizat un singur proiecte de arhtectura baza de date, design si programare a unui site web. prin nu stiu ce ciudatenie firma cu care am facut contractul a facut la fisc o rectificativa cum ca era d fapt conventie civila ...

dar plata de sanatate extra ce se retine din salar nu e valabil numai dupa 1 ianuarie 2011 ? asa am citit pe avocatnet.ro intr-un articol ...

ondino a scris:

Daca modalitatea de impunere aleasa a fost venit din alte surse , persoana fizica care obtine aceste venituri din conventii civile si concomitent realizeaza venituri din salarii ,nu datoreaza contributia la asigurarile sociale de sanatate.

Daca a fost vorba despre ,atunci potrivit art. 257 alin. (3) din Lg95/2006, contributia la sistemul asigurarilor sociale de sanatate se calculeaza asupra tuturor veniturilor (salariu si venit din conventie)

Deci,din moment ce vi s-a spus ca aveti de platit si pt. conventia civila,inseamna ca vi s-a considerat ca venitul obtinut ,era venit dintr-o activitate independenta.