Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... taxa de timbru partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

taxa de timbru partaj

Buna ziua,
Am un proces de partaj la judecatoria sect.3 si am achitat contravaloarea taxei de timbru stabilita de catre d-na judecatoare, insa dupa 7 zile de la termenul pe care l-am avut,am depus chitanta cu suma respectiva citesc pe site-ul judecatoriei urmatoarea formulare:''Solutie: Admite în parte cererea. Eşalonează plata taxei de timbru în cuantum de xxxx lei, în 15 rate lunare, a câte xxx lei, începând cu data de 25 a fiecărei luni. Dispune comunicarea prezentei încheieri la DITL Sector 3, în vederea punerii în executare. Cu drept de reexaminare. ''
Eu am depus aceasta taxa la sect 5 intrucat domiciliul meu din actul de identitate este in acest sector.
Sa fie oare o alta greseala a d-nei judecatoare sau doar o eroare de formulare a grefierei;am avut greseli de redactare si in decizia de divort.
Va rog sa-mi spune-ti ce este de facut in acest caz.
Multumesc anticipat
TAXELE JUDICIARE DE TIMBRU SE ACHITÃ ÎN FUNCŢIE DE SECTORUL DE DOMICILIU AL PLÃTITORULUI, LA CEC/ PRIN MANDAT POªTAL/ ORDIN DE PLATÃ SAU ON-LINE, pentru instanţele din circumscripţia Tribunalului Bucureşti, a se vedea solutia pe care a dat-o la dosar respectiva judecatoare (poate fi o eroare in sistem)
aceasta taxa a fost depusa la dosar cum poate venii cu aceasta decizie?#-o
Dvs. ati citat solutia data la cererea de esalonare a platii taxei de timbru.
Fie ati avut o asemenea cererea depusa (se judeca in camera de consiliu), dar ulterior ati facut rost de bani si ati achitat toata suma, fie este o eroare in sistem.
solutia a fost data la 7 zile dupa termenul din proces,la termen a fost depusa si chitanta cu taxa respectiva
Mergeti la arhiva si solicitati copii dupa actele de la dosar, in speta: ultima Incheiere si cererea de esalonare a platii taxei de timbru.
Daca nu exista asemenea cerere este posibil sa fi dat doamna grefiera copy/paste din alt dosar....nu va mirati, se poate intampla, iar daca exista cererea, puteti citi motivarea in dispozitivul Incheierii.
Daca reusiti sa convingeti fosta sotie sa apelati la un mediator pentru a face partajul printr-un Acord de mediere, atunci recuperati integral taxa de timbru platita.
Sunati un mediator, informarea este gratuita.