avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1385 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Anunturi Google
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Anunturi Google

Buna ziua, sunt amator si am realizat cateva site-uri. Am facut-o din pasiune si au un nr mare de vizitatori zilnic.
Doresc sa gazduiesc cateva anunturi Google.
Sunt simpla persoana fizica si vreau sa stiu daca am dreptul sa fac legal acest lucru. Daca da, atunci trebuie sa platesc impozite la stat? Cum procedez?
Multumesc.
Ultima modificare: Duminică, 23 Noiembrie 2008
user277, utilizator
Cel mai recent răspuns: Avocat FLORENTINA ALBU , Avocat 11:01, 24 Noiembrie 2008
Daca aceasta gazduire de anunturi va va aduce venituri, legal este sa platiti impozitul de 16%, inregistrandu-va in acest sens la ANAF.
Va puteti face un s.r.l.
user277 a scris:

Buna ziua, sunt amator si am realizat cateva site-uri. Am facut-o din pasiune si au un nr mare de vizitatori zilnic.
Doresc sa gazduiesc cateva anunturi Google.
Sunt simpla persoana fizica si vreau sa stiu daca am dreptul sa fac legal acest lucru. Daca da, atunci trebuie sa platesc impozite la stat? Cum procedez?
Multumesc.


B-) Doar in cazul in care realizati venituri si aveti perspective de viitor , recomandabil ar fi sa infiintati o intreprindere individuala ca persoana fizica in sensul OUG 44/2008

Mai multe detalii despre aceasta gasiti in linkul urmator :
www.avocatnet.ro/content/articles/id_11837/OUG/nr./44/2008/privind/desfasurarea/activitatilor/economice/de/catre/PFA,/intreprinderile/individuale/si/familiale.html

Succes
av Anghelus Ion Gabriel
avocatanghelus a scris:

B-) Doar in cazul in care realizati venituri si aveti perspective de viitor , recomandabil ar fi sa infiintati o intreprindere individuala ca persoana fizica in sensul OUG 44/2008

Mai multe detalii despre aceasta gasiti in linkul urmator :
www.avocatnet.ro/content/articles/id_11837/OUG/nr./44/2008/privind/desfasurarea/activitatilor/economice/de/catre/PFA,/intreprinderile/individuale/si/familiale.html

Succes
av Anghelus Ion Gabriel


In mod sigur o sa inregistrez venituri f mici si nici perspective de viitor nu am....de asta am intrebat...e mai mult un hobby. Nu cunosc contabilitate, de asta caut o solutie cat mai simpla de a lucra legal doar ca persoana fizica.
Ultima modificare: Luni, 24 Noiembrie 2008
user277, utilizator

Alte discuții în legătură

Auditor energetic pentru cladiri - pfa sau profesie liberala stefansn stefansn Buna ziua, Sunt auditor energetic pentru cladiri atestat de Ministerul Dezvolatarii si sunt inregistrat la RC ca PFA cu codul CAEN 7112. Pot desfasura ... (vezi toată discuția)
Handmade eva_alexa29 eva_alexa29 Buna ziua, vreau sa vand produsele handmade facute de mine. Ce trebuie sa fac pentru a fi in legalitate. Mentionez ca vreau sa vand aceste produse si pe un ... (vezi toată discuția)
P. f. autorizata poate angaja? costicamacovei costicamacovei va rog sa ma ajutati cu raspuns daca o persoana fizica autorizata are voie sa angajeze si alte persoane care sa ii desfasoare activitati multumesc (vezi toată discuția)