avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 684 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand poate iesi tata la pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand poate iesi tata la pensie?

Buna ziua.Tatal meu este nascut la data de10-03-1955.el are lucrat 35 de ani.din care 8 ani -6 luni in gr 1 de munca si 12 ani-2 luni in gr 2 de munca si14 ani-10 luni in conditi normale de munca.Cand are dreptul de pensionare ?Si de care pensie are dreptul cat mai recent?Se mai ia in considerare ca a lucrat atatea ani in gr 1si a 2 de munca?El mai are stagiul militar de1 an-5luni.Cred ca si acesta se socoteste la dosarul de pensionare.Daca are dreptul la pensionare cand poate sa isi depuna dosarul? laVA MULTUMESC MULT DE TOT PENTRU AJUTORUL DAT.
Cel mai recent răspuns: Valentin Mester , utilizator 21:48, 13 Martie 2012
Ar mai trebui sa mearga la serviciu sau ani de cotizare sant destui?va multumesc
Pensie pt. limita de varsta in martie 2020.Daca anii lucrati in gr.I-a de munca sunt asimilati cu conditii speciale(locul de munca se gaseste in anexa 2 si intreprinderea in anexa 3 din Legea 263/2010 se poate pensiona pt limita de varsta in luna septembrie 2013.Daca gr.Ia de munca este asimilata conditiilor deosebite atunci se poate pensiona in septembrie 2015.Indeplineste conditia de stagiu complet de cotizarede 35 ani dansul primind un stagiu aferent pt gr.I+II de 8 ani.35+8=43 ani .In aceste conditii se poate pensiona anticipat(fara penalizare )si maine.
Valentin Mester a scris:

Pensie pt. limita de varsta in martie 2020.Daca anii lucrati in gr.I-a de munca sunt asimilati cu conditii speciale(locul de munca se gaseste in anexa 2 si intreprinderea in anexa 3 din Legea 263/2010 se poate pensiona pt limita de varsta in luna septembrie 2013.Daca gr.Ia de munca este asimilata conditiilor deosebite atunci se poate pensiona in septembrie 2015.Indeplineste conditia de stagiu complet de cotizarede 35 ani dansul primind un stagiu aferent pt gr.I+II de 8 ani.35+8=43 ani .In aceste conditii se poate pensiona anticipat(fara penalizare )si maine.

Va rog sa ma scuzati,nu se poate pensiona anticipat anul acesta, ci in martie 2013,stagiul suplimentar aferent pt.grI-a este de 4ani +stagiul aferent pt.gr.II-a este de 3 ani .35+4+3=42Armata este un stagiu asimilat si se ia in considerare la pensia pt.limita de varsta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie anticipata BODROS GHEORGHE BODROS GHEORGHE buna ziua sotia mea a lucrat in grupa 1 de munca suta la suta 20 de ani, si alti 5 ani in alte domenii. as dori sa stiu ,daca se incadreaza in lege pt. a ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata Derulator Derulator Am 54 ani, o vechime in munca de 30 ani (fara armata si facultate), si lucrand in siderurgie, castig inca aprox. 5 ani la vechimea in munca. Ma pot pensiona ... (vezi toată discuția)
Reducere varsta standard de pensionare pentru cei care au lucrat in gr.a ii-a de munca Felicia_Cirstea Felicia_Cirstea Buna ziua, Sotul meu este nascut in data de 18.02.1957 si are o vechime in munca de 34 ani, 8 luni si 9 zile din care: - in grupa a II-a de munca ... (vezi toată discuția)