Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... drepturi salariale
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

drepturi salariale

Buna ziua. Am si eu o nelamurire. Sunt bugetar, sunt muncitor calificat si am o vechime de 35 de ani. Cu toate acestea vreau sa mentionez faptul ca sunt incadrat doar cu salariul minim pe economie(700 lei).
Vreau sa precizez faptul ca la acest salariu nu mi se acorda si sporul de vechime corespunzator .
Intrebarea mea este daca am dreptul la sporul de vechime de 25 % avand in vedere ca sunt incadrat cu salariul minim pe economie.

Vreaus sa mai mentionez un lucru foarte important si anume ca incepand cu anul 2010, daca nu ma insel , s-a introdus in salariu si sporul de vechime. Eu in acel moment(2010) castigam tot salariul minim pe economie(600 lei) si mi s-a introdus si mie sporul de vechime (aprox. 140 lei) in salariu, castigand in total 740 lei brut (salariu minim +spor de vechime).
Acum , incepand cu 01.01.2012 nu mai mi s-a inclus sporul de vechime in salariu., eu castigand doar 700 lei.
realest25, utilizator
Sporul dvs. de vechime de 25 %se regaseste si in prezent in salariul de baza.Calculul s-a facut in felul urmator:

-sal. de baza incepand din 1 ianuarie 2010 pana la 1 iulie 2010: 600+150=750lei(unde 150=spor vechime 25%)

-sal. de baza in perrioada 1 iulie-31 decembrie2010=750x75%=563lei,adus la minim/economie=600lei(s-a aplicat taierea cu 25%)

-sal. de baza in perioada 1 ianuarie-31decembrie 2011=600x115%=690lei(s-a aplicat cresterea de 15%)

-sal. de baza incepand cu 1 ianuarie 2012=700lei,prin aducere la minim brut/tara garantat in plata.

Incadrarea dvs. actuala este de muncitor la gradatia 5,corespunzatoare unei vechimi in munca de peste 20 de ani.
multumesc pt raspuns.. dar un muncitor necalificat fara nici o vechime in campul muncii are tot salariul minim de 700 lei.
care este diferenta?
Totul porneste de la salariul din grila la care ati fost incadrat in 2008,caci in 2009 nu s-au produs modficari, iar in 2010,odata cu legea 330/2009,s-a plecat tocmai de la acel salariu la care s-a adaogat sporul de vechime.
Daca doriti si aveti posibilitatea,puteti reveni cu urmatoarele date:
-sectorul de actvitate bugetar unde desfasurati activitate
-functia exacta ,adica muncitor calificat cat.5,4,3 2,1 si salariul de incadrare in octombrie 2008(atunci a fost ultima crestere acordata )
Avand aceste date pot sa ma pronunt daca salarizarea dvs. este corecta/nu este corecta.
Va multumesc inca o data pentru raspuns. Mai jos o sa va prezint situatia mea in timp.
Incepand cu o anumita data din anul 2010,contractual de munca a incetat la institutia unde eram angajat ca muncitor necalificat, conform art.169 din L53/2003 si prevederile L 67/2006,ca urmare a desfiintarii institutiei si infiintarii alteia.Aceasta noua institutie a incheiat un nou contract de munca dar pe o functie de muncitor calificat treapta profesionala maxima.Deci ca muncitor necalificat aveam salariul minim pe economie la care se adauga sporul de vechime, iar noul contract de munca a prevazut acelasi venit cu toate ca salariul normal pentru functia respectiva este cu mult mai mare. Raspunsul a fost ca prin preluare raman cu acelasi venit indiferent de noul post , salariul prevazut de acesta ar fi fost cel normal doar daca postul respectiv era scos la concurs si eram admis. In 2011, am avut salariul de baza de 670 lei brut/luna (dupa cum ati calculat si dvs.)iar de la 01.01.2012, 700 lei brut/luna, adica tot salariul minim fara a fi nici o diferenta intre un calificat treapta maxima (si cu vechime )si un necalificat nou angajat. Fac parte din personalul platit din fonduri publice.Sper din tot sufletul ca m-am facut inteles.
Am inteles situatia,practic dupa cate spuneti,sunteti incadrat pe un post de muncitor calificat dar salarizat precum un muncitor necalificat.
Eu nu cunosc care au fost conditiile concrete exacte in care ati fost practic preluati,nici daca indepliniti conditiile spre a ocupa un post de muncitor calificat,nici daca noul angajator nu a transformat cumva postul din muncitor calificat in muncitor necalificat ulterior preluarii dvs.
Daca aveti calificarea corespunzatoare,daca unitatea are in schema postul cf. pregatirii dvs.
daca are si disponibilitate financiara,ati putea sa solicitati totusi conducerii incadrarea si salarizarea cf. pregatirii .