Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariul minim in decembrie 2012 de 812 lei ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariul minim in decembrie 2012 de 812 lei ?

Daca luam exemplul functiei publice de executie de referent, grad profesional principal, vechime in munca 9 ani si fosta treapta de salarizare 3, conform OG 9 / 2008 salariul din grila de salarizare ptr aceasta functie este de 682 lei la care se adauga sporul de vechime de 10% si rezulta un salariu brut ( dupa vechea modalitatre de exprimare) de 751 lei . Dupa reducerea de 25% de la 3 iulie 2012 rezulta un salariu 564 lei dar se stabileste la valoarea de 600 lei ( salariul minim din acea perioada ). Daca majorarea cu 15% de la 1 ianuarie 2011 ar fi fost aplicata la 564 lei ar fi rezultat un salariu de 649 lei, dar aplicata la 600 lei ( salariul minim) rezulta un salariu de 690 lei . La data de 1 ianuarie 2012 salariul se stabileste la valoarea de 700 lei ( salariul minim in 2012 ) care se mentine si in luna mai. Incepand cu 1 iunie 2012 se va majora cu 8% salariulde 700 lei, rezultand astfel un salariu de 756 lei care, la randul lui se va majora cu 7,4% la 1 decembrie, rezultand astfel un salariu de 812 lei ? SAU se va aplica la salariul din grila OG 9 / 2008 sporul de vechime si va rezulta un salariu de baza de 751 lei? #-o
812 lei
am colegi care sunt incadrati la fel ca dumneavoastra
la fel este si guardul, paznicii, muncitorii si asistenti personali pentru persoana cu handicap
am colegi debutanti care au acelasi salariu cu cei care au 7-8 ani vechime
grilele de salarizare din og 9/2008 sunt abrogate
si care ar fi temeiul legal ? OU19 / 2011 cu recuperarile salariale si valoarea salariului minim de 700 lei ?
Salariul minim nu este 812 lei ... asa cum se prevede in HG nr.1225/2011 acesta are o valoare de 700 lei.
Poate nu am fost destul de explicita, cazul pe care l-am prezentat se refera la sectorul bugetar care a "beneficiat" de reducerile salariale din 2010.
Personalul care a avut salariul minim ( 700 lei ) in luna mai 2012 va avea in luna decembrie 2012 salariul de 812 lei, rezultat din cele doua majorari de 8% si 7,4 %, as reformula intrebarea : salariul minim in sectorul bugetar va fi in decembrie 2012 de 812 lei ?
DIANA_RU, utilizator
Mai exista acei factori de multiplicare ?
Ma refer la sistemul de acum cativa ani, care era ceva de genul: un salariu minim de NNN RON pentru cei necalificati, 1.5xNNN RON pentru cei calificati si 2xNNN RON pentru studii superioare.
Care sunt acum cifrele exacte si unde le putem urmari eventuale actualizari ?