Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Oare chiar nu poate nimeni?!!
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Oare chiar nu poate nimeni?!!

Intrebam daca poate cineva sa ma ajute cu o grila de incadrare (SALARIUL BRUT), ca inspector superior 3, cu vechime maxima incepind cu data de 01.01.2013, pina la zi. Raspunsul imi este de trebuinta imediata. Multumesc.:(
Alte sporuri sau sume comepnsatorii, din 2013 pana azi? (spor antena, conditii, etc).
Nu am vazut intrebarea dumneavoastra, si nu stiu de ce, pentru ca urmaresc o gramada de subiecte pe aceasta tema, si asta zi de zi. Nu stiu de ca vad cu intirziere mesajele! Oricum in afara de sporul de vechime care este maxim, nu exista altele, doar din septembrie 2015, 15% sporul pt. conditii vatamatoare. Va multumesc anticipat pentru raspuns si pentru bunavointa!
Buna ziua. Nu ati dat suficiente informatii pentru a va putea raspunde. Daca sunteti functionar public grila de salarizare este cea prevazuta de OG6 /2007 cu valorile actualizate pentru 2008 (OG 9/2008), in functie de domeniul care va intereseaza. Valorile de acolo reprezinta salariu brut de incadrare insa in anul 2010 au fost desfiintate o serie de sporuri iar cele care au ramas au fost cumulate cu acesta si introduse in salariul de baza (spor vechime, urbanism,CFP etc) . In prezent mai sunt doar cateva sporuri in afara salariului de baza in cazul functionarilor publici respectiv conditiile vatamatoare (15%) si sporul de noapte (25%) care se acorda insa pe criterii bine delimitate si cu documente justificative.
Daca sunteti personal contractual grila de salarizare este cea prevazuta de OG10 /2008.
In concluzie, chiar daca actele de mai sus apar ca abrogate, in prezent calculul incadrarilor la salariatii bugetari se face retroactiv pe vechile grile iar daca salariul de baza rezultat este mai mic de 1.250 lei se considera aceasta suma (minim pe economie) fara a se aplica la acesta (cum ar fi normal) si vechimea in munca.
@vali_stefan: s-a precizat ca vorbim se inspector superior treapta 3, care nu poate fi decat functie publica.

@66ani: Se pleaca la calcul de la salariu incadrare 1246 lei, la care se aplica sporul de conditii de 15% si gradatia 5 vechime (9 clase de salarizare suplimentare, respectiv 22.5%).

Salariu brut inainte de diminuarea cu 25% din 2010: 1713 .25 lei.

Salariu iulie 2010 (reducere de 25%) 1284.93
Salariu brut oct. 2010 (crestere de 15%) 1477.68
Salariu brut iulie 2012 (crestere de 8%) 1595.89
Salariu brut dec. 2012 (crestere de 7,4% ) 1713.99
Salariu baza minim brut 2013 1713.99
Salariu brut aug 2015 crestere de 12% 1919.67
Salariu brut dec 2015 crestere- 10% 2111.63

SALARIU BRUT FINAL 01.12.2015 2112.00 lei.
Kyandra, moderator
Multumesc! Multumesc! Multumesc din suflet Kyandra. Este raspunsul pe care il astept din februarie! Multumesc! Ati facut un om fericit!=D>