Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Subiect: Drepturi salariale
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Subiect: Drepturi salariale

Buna ziua,

In luna noiembrie 2016 am participat la concurs pentru functia publica de executie inspector clasa I, grad profesional asistent (conditie minim un an vechime studii superioare) , in cadrul serviciului financiar din cadrul Primariei Tuzla, jud. Constanta. Incepand cu data de 28.11.2016, am fost numita in functie publica de executie inspector clasa I, grad profesional asistent, clasa de salarizare 33 avand un salariu de baza de 1617 lei ( mentionez ca am o vechime totala in munca de peste 20 ani si studii superioare de lunga durata ).
Rugamintea mea este sa imi spuneti daca acest salariu de baza de 1617 lei este calculat conform legilor in vigoare.

Va multumesc anticipat !
va rog frumos astept si eu un raspuns ! multumesc
Daca v-au incadrat cu salariu de baza 1617 lei nu este corect, conform legii gradatia de vechime se aplica la salariul de baza si nu este inclusa in acesta. Dvs trebuia sa aveti un salariu de baza de 1552 lei si 349 lei aferenti gradatiei de vechime (22.5%), salariu brut 1902 lei incepand cu data de 01.02.2017 (dupa majorarea de 20%).
Kyandra, moderator
Multumesc de raspuns, dar tot nu-mi este clar,. Rugamintea mea era daca in noiembrie. 2016 este corecta suma de 1617 lei (salariul de baza cu vechimea aferenta).
Poate nu ma exprim corect salariul de incadrare cu sporul de vechime este 1617lei.
Tocmai v-am spus ca nu este corect; incadrarea corecta era 1552 lei salariu de baza, la care se adauga gradatia de vechime 349 lei. Gradatia de vechime se aplica la salariul de baza (vezi art. 5 din OUG 57/2015 si art. 4 alin. 1 si 2 din OUG 99/2016), nu se include in acesta.
Calculul pentru cei 1552 lei a plecat de la incadrarea pentru inspector asistent tr1 cnf. OG 9/2008 (866 lei), careia i s-a aplicat reducerea de 25% (iulie 2010), majorarea de 15% (ian. 2011), majorarile de 8% si 7.4% din 2012, a fost ridicat la nivelul salariului de baza minim de 1050 la 01.07.2015, apoi a fost majorat cu 12% (august 2015), cu 10% (dec 2015) si cu 20% (februarie 2017).