Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Salariu consilier principal
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Salariu consilier principal

va rog sa ma ajutati cu un raspuns cu privire la salariu;am terminat facultatea in 2011, in 2012 am trecut pe studii superioare functia de consilier asistent , in 2015 am trecut la consilier principal iar in prezent am salariul brut de 1360 lei si incadrarea de consilier principal gradatia 4, mentionez ca sunt functionar public in primarie.
Consilier principal gradatia 4 (daca ne referim la fosta treapta de salarizare 1, aplicand OUG 20/2016) are un salariu de baza de 1643 lei si gradatie de vechime 329 lei, salariu brut 1972 lei dupa data de 01.02.2017.
cum se aplica oug 20/2016 daca nu mai era o functie asemanatoare ca a mea in primarie
Daca nu a existat o functie similara cu a dvs salarizata la nivelul fostei trepte 1 la care sa va raportati (ca sa se poata aplica prevederile OUG 20/2016), se face calculul la nivelul fostei trepte 3 de salarizare pentru consilier principal, gradatia 4 vechime: dupa data de 01.02.2017 salariul de baza este de 1552 lei, sporul (gradatia de vechime) 311 lei, total salariu brut 1863 lei.
S-a pornit de la salariul de incadrare cnf OG 9/2008 aferent functiei, de 915 lei, s-au aplicat modificarile salariale pana la data de 01.07.2015 taierea de 25%, majorarea de 15% si cele doua majorari de 8% si 7.4%), s-a ridicat la nivelul de 1050 lei (salariul de baza minim brut in plata la 01.07.2015), s-au aplicat cele doua majorari de 12% (din august 2015) si de 10% (din decembrie 20150, apoi majorarea de 20% din februarie 2017 si a rezultat salariul de baza brut de 1552 lei, la care s-a aplicat spor 20% (gradatia de vechime) - 311 lei; adunand cele doua elemente (baza si vechimea) rezulta salariul brut de 1863 lei.
mi se spune ca vechimea deja este inclusa in salariu
Vi se spune gresit. Conform art. 5 din OUG 57/2015 coroborat cu art. 4 alin. 1 si 2 din OUG 99/2016, gradatia de vechime se aplica la salariul de baza si nu este inclusa in acesta.