Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Calcul salariu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Calcul salariu

Buna ziua! Lucrez la o primarie dintr-o comuna, pe postul de inspector principal, clasa 1, gradatia 3, clasa salarizare 40, coeficient de ierarhizare 2,75. Mi se pare ca este calculat gresit salariul meu si doresc sa-l calculati si dvs ca sa pot face o comparatie. Va rog mult, sa-mi specificati exact si cu ce lege se calculeaza salariul de baza. Multumesc mult!
Pornind de la salariul de incadrare pentru functia publica inspector principal tr.3 (915 lei), dupa ce se aplica toate modificarile salariale din 2010 incoace (inclusiv majorarea de 20% din 01.02.2017), avem un salariu de baza de 1552 lei, la care se adauga 272 lei aferenti gradatiei de vechime. Salariu brut 1824 lei.
Elementele cuprinse in salariul de baza sunt prevazute in art 1 al legii 285/2010. Gradatia de vechime se aplica la salariul de baza (si nu este inclusa in acesta), conform art. 5 din OUG 57/2015 coroborat cu art 4 alin. 1 si 2 din OUG 99/2016.