Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Discriminare sau incadrare salariala necorespunzatoare ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Discriminare sau incadrare salariala necorespunzatoare functionar public

Sunt functionar public de executie inspector clasa I, grad profesional principal in cadrul unei primarii. In luna septembrie 2016 in urma trecerii la gradatia 5 am un salariu de 1409 lei si 42 clase de salarizare. Va rog sa-mi spune-ti daca a fost facuta corect incadrarea salariala.
Salariul de incadrare de la care pleaca calculul, pentru inspector principal treapta 3, este de 915 lei. In urma reducerii cu 25% din iulie 2010 avem 686 lei, care sunt majorati cu 15% in ianuarie 2011 devenind un salariu de 789 lei. Se aplica majorarea de 8% din iulie 2012 rezultand 852 lei, iar in urma majorarii cu 7.4% din decembrie 2012 avem un salariu de baza de 915 lei. Aceasta valoare se ridica la 1050 lei incepand cu 01.07.2015 (valoarea salariului minim de baza la acea data), se aplica majorarea de 12% din august 2015, rezultand un salariu de baza de 1176 lei si se aplica apoi majorarea de 10% din decembrie 2015 rezultand un salariu de baza de 1294 lei. La salariul de baza se aplica cele 9 clase de salarizare aferente gradatiei 5 de vechime - 22.5% spor (conform OUG 57/2015) si avem un salariu brut in acest moment de 1585 lei. De la 01.02.2017 salariul de baza va fi majorat la 1450 lei, la care se vor aplica cei 22.5% aferenti gradatiei de vechime, rezultand un salariu brut de 1776 lei.
Dupa ce i-am aratat varianta d-voastra de calcul al salariului, persoanei care se ocupa cu salarizarea, mi-a spus ca este gresita deoarece gradatia de vechime este deja inclusa in salariul de baza de 1409 lei. Va rog, sa-mi spune-ti daca este intradevar corecta varianta de calcul a salariului de baza prezentat mai sus si daca este utilizata si de alte institutii.
De asemeni am primit dispozitia cu noul salariu de baza marit cu 20% de la 01.02.2017 care este de 1691 lei.
Spuneti-i sa citeasca art. 5 din OUG 57/2015 si art. 4 alin. 1 si 2 din OUG 99/2016 care spune clar ca acordarea transei de vechime si face prin majorarea salariului de baza cu numarul de clase corespunzator gradatiei de vechime. Conform art. 1 din Legea 285/2010, salariul de baza este compus din salariul de incadrare stabilit conform OG 9/2008 (pentru functionarii publici ) sau OG 10/2008 (pentru personalul contractual), plus eventualele sume compensatorii (daca este cazul). Acest salariu de baza sufera scaderea de 25% din iulie 2010 si majorarile ulterioare, este de fiecare data corelat cu salariul de baza minim brut, garantat in plata la nivel national (fiin majorat la valoarea acestuia atunci cand se afla sub acest prag), iar gradatiile de vechime se aplica la acesta, nu se includ niciodata in salariul de baza.
Va rog sa ma ajutati cu un model de plangere prealabila.
Vreau sa contest dispozitia cu noul salariu marit cu 20%, pe motiv ca incadrarea salariala nu a fost facuta corect, respectiv faptul ca gradatiile de vechime sunt incluse in salariul de baza.
Salariul de baza (in urma maririi cu 20%) este de 1691 lei pentru functia de inspector, clasa I, grad profesional principal, gradatia 5 de vechime.