avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1966 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Salariu de baza
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Salariu de baza

Sunt functionar public de 3 ani cu salariu minim de 700 lei.#-o Intrebarea mea este:
Mai exista salariu de baza? Si la acest salariu de baza se adauga sporurile de vechime si alte sporuri? Daca puteti sa-mi da-ti si legi in care sa ma lamuresc. Explicati-mi exact cum sta situatia......multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: iojamaria , utilizator 19:11, 28 Noiembrie 2012
la acest salar nu se mai adauga nimic, in el intra si sporul de vechime, puteti conusulta legea 284/2010 su 285/2011 adica legea-cadru a salarizarii, doar daca cautati pe google legea cadru a salarizarii o sa va apara legislatia .
de fapt, stabilirea salariului de baza pentru un bugetar nu este chiar atat de simpla.. pentru ca legea salarizarii unice NU SE APLICA, asa ca va trebui sa cautati grilele de salarizare din 2008 (OG 9/2008), sa va regasiti functia , sa aplicati eventualele sporuri ( vechime, conditii de munca.. ), sa taiati 25% ( 01.07.2010 ), sa indexati odata cu 15% (01.01.2012), apoi cu inca 8% (01.07.2012), si daca mai aveti putina rabdare cu inca 7,4% de la 01.12.2012. Si daca din toate calculele astea iese ceva mai mic decat salariul minim pe economie, aveti norocul sa primiti sume compensatorii pana la 700 lei!#-o

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Salariul minim 2014 monybratu monybratu Buna ziua Referitor la salariul de baza minim brut pe tara am o nelamurire. Tin sa mentionez ca sunt bugetara si am 10 ani vechime, care nu o mai regasesc de ... (vezi toată discuția)
Salarizare sssandel_sandel sssandel_sandel Sunt bibliotecar comunal.Acum am salariu de 630 lei+vechimea(25%),brut.dupa noua lege 285 +norme ce salariu voi avea, eu nu inteleg nimic#-o. Salariu minim in ... (vezi toată discuția)
Salariu asistent principal clava clava Sunt asistent medical principal. Am vecime 8 ani si 3 luni. Ce salariu trebuie sa am? (vezi toată discuția)