Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Salariul minim 2014
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Salariul minim 2014

Buna ziua
Referitor la salariul de baza minim brut pe tara am o nelamurire. Tin sa mentionez ca sunt bugetara si am 10 ani vechime, care nu o mai regasesc de cand s-a introdus in baza caci de cate ori s-a marit salariul de baza minim brut pe tara eu am "baza minim brut pe tara la care se adauga acest spor de conditii vat", iar vechimea nu mai este. Cand am intrebat de ce nu mai este vechimea, explicatia a fost ca este introdusa in baza si nu se aplica decat la cei noi angajati, deci eu care am prins diminuarea salariului, introducerea vechimii in baza raman asa. Acum in aprilie 2014 ar trebui sa se mareasca si vechimea la 15%, iar ei o sa-mi puna diferenta de 5% la baza adica la 850 lei din 1 ian 2014.
31.12.2010 - sal baza brut 600+51spor de conditii vat. de 10 %
01.01.2011 - sal baza brut 690+61spor de conditii vat. de 10 %
01.01.2012 - sal baza brut 700+61spor de conditii vat. de 10 %
01.06.2012 - sal baza brut 756 maj 8%+66 spor de conditii vat. de 10 %
01.12.2012 - sal baza brut 812 maj 7,4%+71spor de conditii vat. de 10 %.
Va rog sa ma ajutati sa inteleg daca institutia procedeaza corect sau ar trebui sa fie calculata vechimea la sal de baza.
Va multumesc
Sporul de vechime se acorda la salariul de baza.
Va multumesc frumos
Intervin din nou asupra discutiei

Comform Lege-cadru 330/2009 sporul de vechime mi-a fost introdus in baza dupa care a urmat legea 118/2010
In situatia in care din aplicarea prevederilor alin. (1) din legea 118/2010 privind diminuarea salariilor cu 25% rezulta o valoare mai mica decat valoarea salariului de baza minim brut pe tara garantat in plata, suma care se acorda este de 600 lei.
Mie mi-a rezultat o valoare mai mica dar mi s-au acordat cei 600 lei+sporul de conditii vat de 10% fara sporul de vechime. De atunci eu nu mai am vechime, creste salariului de baza minim brut pe tara garantat dar vechime nu-i.
Va rog mult sa ma ajutati.
Va multumesc.
Este o problema discutabila .

Potrivit Codului Muncii , art.160 , salariul cuprinde salariul de bază, indemnizaţiile, sporurile, precum şi alte adaosuri.

Prin urmare, opinia mea este ca, daca se mareste salariul minim pe economie trebuie sa se mareasca si salariul de baza aflat sub aceasta valoarea, dupa care se adauga sporurile.