avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 557 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Citatie ca martor in proces penal - e obligatoriu sa ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Citatie ca martor in proces penal - e obligatoriu sa ma prezint in alt oras?

continutul:

ministerul internelor si reformei administrative
IGPR - D.GP.M.B - 17CI5 POLITIE
Sectia 17 politie - bic

Dosar penal nr 1569582/2008

CITATIE

ziua 13 luna nov anul 2008

nume..............prenume..... fiul.......... de ani.... 21...din com Gura Vitioarei, judetul Prahova ..........ESTE CHEMAT LA ACEST ORGAN DE POLITIE CU SEDIUL IN ..BUCURESTI.. str DR. Grigore Taranu nr 10 sectorul 5 camera nr 21 PENTRU ZIUA DE 25 NOV 2008 ORA 10 IN CALITATE DE MARTOR IN CAUZA PRIVIND DOSAR PENAL

In caz de neprezentare se vor aplica sanctiunile prevazute de art. 198 C.pr.pen.;
Potrivit art. 176 alin. 1 lit. e C. pr.pen. aveti dreptul la un aparator cu care sa va prezentati la termenul fixat;



Acum intrebarile mele:
- pentru ce anume trebuie sa fiu martor ......................din citatia primita nu imi dau seama
- cum o sa ajung in Bucuresti avand in vedere aspectele ca nu cunosc orasul si nici o situatie financiara nu am momentan
- eu sunt o persoana linistita si nu imi dau seama in ce fel de dosar penal as fi citat ca si martor
- cheltuielile cu transportul le va deconta cineva :(
- de sunt chemat la Bucuresti avand in vedere faptul ca nu am mai ajuns in acel oras de foarte mult timp si nici cu persoane din Bucuresti nu am de aface

multumesc foarte mult persoanelor care au bunavointa sa ma ajute sa aflu si eu mai multe despre aceasta citatie
as fi recunoscator daca as primi niste raspunsuri cat mai repede
Sunati la informatii, cereti nt. tel. al Sectiei nr.17 Politie din Bucuresti.Dupa ce aflati nr. tel., sunati si cereti la Cercetari Penale, cam.nr.21.Spuneti nr. de dosar, spuneti cine sunteti si despre aceasta citatie si cereti sa vorbiti cu persoana care se ocupa de acest dosar penal nr.1569582/2008.Cereti persoanei care se ocupa de dosar sa va dea cateva lamuriri, despre ce este vorba.Precizati ceea ce ne-ati spus si noua pe acest forum.
Da, este foarte buna ideea. Sunati si spuneti ca doriti sa fiti audiat in localitatea in care sunteti.
Citatia la care faceti referire presupune obligativitatea de a va prezenta la sediul organului de politie .Sfatul meu este sa va duceti,macar o data,si explicati politistului faptul ca nu cunoasteti nimic despre cele aratate in dosarul respectiv.In caz contrar,sunteti pasibil de amenda,iar ulterior cand dosarul ajunge la parchet,respectiv instanta de judecata,veti fi adus cu mandat de aducere.
Organele de ancheta au la dispozitie si alte metode in ceea ce priveste audierea dvs. ca martor.Codul de procedura penala le confera acest lucru. Consider ca nu este imperios necesara prezenta dvs. Anchetatorul poate sa lamureasca lucrurile prin legatura cu politisti de la locul de domiciliu.
Asta e Romania , unii impart citatii ca fluturasii cu reclame. Auzi tu sa vina omul din Prahova in Bucuresti ca vezi doamne e citat intr-o cauza pe care nici macar nu i-o aduce la cunostinta ci doar: "IN CAUZA PRIVIND DOSAR PENAL". Sa aduci omul de la kilometrii si kilometrii si poate omu nici nu are treaba sau poate e vre-o confuzie..... de parca comuna unde sta el e in sectorul celalalt decat sectia.
Eu intreb daca tot are cineva "treaba" cu un martor prima data nu ar trebuii sa i se aduca la cunostinta? Oare nu ar trebuii "organul" sa il caute pe martor ca doar el are nevoie de ajutor.


Acum sa va spun si povestioara mea. Acum mai mult de un an am ajutat niste amici sa ia niste bani de la provident facand imprumutul pe numele meu. Am fost la agentul provident acasa am semnat si de atunci pa! nu am mai auzit de el. Adica amicii mei au platit intr-un timp scurt si au terminat. Totul OK in acest caz. Am auzit acum de la amicii mei ca agentul ar fii facut ceva smecherii acum cateva luni si a fost arestat.
Azi am primit si eu o citatie !!!! In calitate de martor.... :O Martor la ce???!! Acum intreb daca cineva are chef sa ma intrebe de sanatate nu ar trebuii sa isi "miste" fundul pana la mine? Poate am alte treburi , poate lucrez, etc.
Cica daca nu ma prezint sunt amendat... Pe asta n-o mai cred... :)) Adica primesc si premiu? Si daca ma gandesc pentru ce... ?! Ca nu m-am prezentat la ordinele unuia care are chef sa puna oamenii pe drumuri? Pai daca agentul ala a facut mii de contracte inseamna ca ii v-a chema pe toti??? Saracii oameni....

Suntem o tara de 2 lei... Pai trimiti omului acasa citatii , nu scrii concret despre ce e vorba in cateva cuvinte ci doar: DOSAR PENAL . apoi in incheiere saracul om mai e si amenintat: "in caz de neprezentare se vor aplica sanctiunile prevazute in art198C.pr.pen."

Pai eu om cinstit muncitor in fabrica de unde sa stiu ce inseamna: literele si numerele alea?????? #-o Sau poate in Romania tre' sa stim toti Codul Penal ca pe tatal nostru.

Alte discuții în legătură

Martor cu avocat Titel10 Titel10 Sunt citat ca martor intr-un proces penal (fond); trebuie sa ma duc personal sau pot sa trimit un avocat? (cu alte cuvinte daca se prezinta avocatul sa nu ... (vezi toată discuția)
Martor in proces penal la iccj Ady2010 Ady2010 Am primit citatie sa ma prezint ca martor la ICCJ intrun proces penal in dosarul: infractiuni la alte legi speciale art. 109 alin. 1, legea 67/2004. Nu se ... (vezi toată discuția)
Declaratie martor cristiursa cristiursa DACA DAU O DECLARATIE IN CALITATE DE MARTOR IN CADRUL UNOR CERCETARI POLITIENESTI TREBUIE SA DEPUN JURAMANT MENTIONEZ CA NU ESTE INCEPUTA URMARIREA PENALA ... (vezi toată discuția)