avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 914 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

am avut proces ptr succesiune .In luna mai anul trecut l-am suspendat deoarece costa ff mult taxa de timbru . plătisem doar 750 lei apreciaţi de noi dar instanta stabilise 7800 lei astefl am suspendat procesul. Intre timp ceilalţi mostenitori au mers la notar si au dat declaratie că renunta la intreaga avere in favoarea mea. astfel am devenit unica mostenitoare. acum am primit citatie atat eu cat si ceilalti mostenitori pentru succesiune-perimare. deasemeni ca pe orice citatie scrie ca dak nu ne prezentăm putem trimite un inscris. Ce mă sfătuiţi sa fac? pot cere cei 750 lei tx tb inapoi? treb sa prezint cert de mostenitor? Vă mulţumesc!

Alte discuții în legătură

Succesiune tata luisa.ignat luisa.ignat cum sa procedez cu costuri mai mici? prin notar sau prin judecatorie? mama a deschis un proces acum suspendat crezand ca asa o sa avem mai putine costuri, dar ... (vezi toată discuția)
Succesiune dificila valit valit Buna ziua, Suntem, de fapt sotia mea, intr-o situatie dificila in privinta unei mosteniri si dorim un raspuns avizat la situatia noastra. Eu (sotul) nu sunt ... (vezi toată discuția)
Suspendare - perimare - repunere pe rol? PPPP PPPP Exista un recurs formulat de noi la un proces de pretentii ce s-a aflat in suspendare conf. 155 ind. 1 (neplata tx timbru pt. suma contestata). Dupa cele 6 ... (vezi toată discuția)