Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... angajati ucrainieni in romania
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

angajati ucrainieni in romania

Buna ziua,

In ce conditii o firma din Romania poate angaja salariati ucrainieni care sa continue sa lucreze in Ucraina ca si sortatori marfa, avand in vedere ca societatea importa marfa din Ucraina, dar nu are punct de lucru acolo.
multumesc.
Angajarea unor astfel de cetateni in Romania necesita obtinerea de catre angajator a autorizatiei de munca .....
dar daca ei continua sa lucreze in tara lor? pentru firma din romania? care este procedura?
Angajarea se face cu o forma din Romania, astfel incat incheierea c.i.m. este supusa legislatiei din tara , chiar daca lucreaza in Ucraina.

În vederea obţinerii autorizaţiei de muncă pentru lucrătorii permanenţi, angajatorul, persoană juridică din România ori o reprezentanţă, sucursală sau filială a unei persoane juridice cu sediul în străinătate, va depune la Oficiul Român pentru Imigrări o cerere motivată privind necesitatea încadrării în muncă a străinului, însoţită de următoarele documente:
1. actul constitutiv al societăţii comerciale sau, după caz, actul de înfiinţare a persoanei juridice, precum şi certificatul de înmatriculare la oficiul registrului comerţului, în copie şi în original;
2. certificatul constatator emis de Oficiul Registrului Comerţului, din care să rezulte că nu s-au operat cereri de înscriere de menţiuni referitoare la existenţa unei hotărâri judecătoreşti definitive pentru săvârşirea de infracţiuni de către asociatul unic sau, după caz, de asociaţi, în legătură cu activitatea pe care o desfăşoară sau la declararea stării de faliment;
3. scrisoarea prin care se atestă bonitatea angajatorului, eliberată de banca la care acesta are deschis contul;
4. certificatul de atestare fiscală emis de administraţia finanţelor publice în a cărei rază teritorială angajatorul îşi are sediul social, privind achitarea la zi a obligaţiilor către bugetul de stat;
5. adeverinţa eliberată de agenţia pentru ocuparea forţei de muncă în a cărei rază teritorială îşi are sediul angajatorul, cu privire la forţa de muncă disponibilă pentru locul de muncă vacant comunicat de angajator potrivit dispoziţiilor legale;
6. fişa postului, organigrama cu precizarea funcţiilor ocupate şi vacante;
7. dovada publicării anunţului pentru ocuparea postului vacant într-un cotidian de largă circulaţie;
8. copia procesului-verbal întocmit în urma selecţiei realizate pentru ocuparea posturilor vacante;
9. curriculum vitae al străinului, care să conţină şi declaraţia pe propria răspundere a acestuia că nu are antecedente penale, că este apt din punct de vedere medical pentru a fi încadrat în muncă şi că are cunoştinţe minime de limba română;
10.atestatul de recunoaştere a studiilor necesar ocupării funcţiei pentru care se solicită eliberarea autorizaţiei de muncă, eliberat de Ministerul Educaţiei, Cercetării şi Tineretului, în condiţiile prevăzute de legislaţia în domeniu, sau diploma de studii eliberată de instituţii de învăţământ acreditate în România;
11.copiile documentelor care atestă pregătirea profesională obţinută în afara sistemului de învăţământ sau, după caz, care atestă experienţa profesională, traduse şi legalizate în condiţiile legii;
12.copia documentului de trecere a frontierei, valabil, al străinului şi, după caz, copia permisului de şedere în România;
13.două fotografii tip 3/4 ale străinului.
[ link extern ]