Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Perioada maxima a concediului medical in cazul ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Perioada maxima a concediului medical in cazul contractului de munca pe perioada determinata

Buna ziua!
Va rog frumos sa-mi spuneti care este duarata maxima de concediu medical acordat pentru o boala neoplazica in cazul unui contract de munca pe perioada determinata?
V multumesc!
Este aceeasi durata,indiferent de tipul de contract,adica un an, cu drept de prelungire până la un an şi 6 luni de către medicul expert al asigurărilor sociale, în intervalul ultimilor 2 ani.
Daca in acest interval intervine incetarea cim de drept,fiind vorba despre contract determinat,concediul medical se va plati in continuare de catre Casa de Sanatate,pana la limita maxima admisa de lege.
ContSters136493, utilizator