avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 288 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Ce fel de contract?
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Ce fel de contract?

Buna.
Doresc sa va intreb ce fel de contract trebuie facut intre doua firme in conditiile ce urmeaza.
Firma X are lucrari de constructii de garantii, iar astfel, pentru aceste lucrari doreste sa faca un contract cu firma Y ca aceasta sa le execute.
Ce fel de contract ar trebui?
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: av.T.M. , utilizator 13:42, 16 Martie 2012
Un contract de subantrepriză care sa cuprinda clauzele de garantie din contractul initial.
Puteti fi mai explicit? Ce intelegeti prin lucrari de constructii in garantii?

Eu as fi tentat sa cred ca este vorba despre lucrari pe care firma trebuie sa le execute pentru remedierea unor defectiuni aparute in termenul de garantie.

Daca natura si volumul lucrarilor sunt cunoscute, poate incheia un contract de prestari de servicii.

Daca este vorba despre defectiuni care vor apare in viitor, e ceva mai greu in ceea ce priveste stabilirea naturii lucrarilor si a valorii acestora. Sau, vorba lui Matache Macelaru': atunci nu e asa simplu cum cred unii...
Multumesc de raspuns.
Dar oare un contract de colaborare nu se poate?
Ideea e ca vreau sa fie pe o perioada nedeterminata si pt. toate restul lucrarilor care sunt si care vor fi.
In contractele mari nu exista clauza care sa imi interzica sa subcontractez cu altcineva.
Va multumesc.
~ Conținut șters la cerere ~
~ Conținut șters la cerere ~

Alte discuții în legătură

Contract de colaborare olga2 olga2 Buna ziua , Va rog frumos ajutati-ma cu un model de contract de colaborare prestari servicii , sau ce fel de contract pot sa inchei cu o alta firma de ... (vezi toată discuția)
Subantrepriza in constrcutii goldstar9 goldstar9 Buna ziua, este posibil ca , firma X de constructii incheie un contract te antrepriza cu Z pentru construirea unei case de 100m2, poate X sa ofere in ... (vezi toată discuția)
Subcontractare, antrepriza sau contract prestari servici? mihai888 mihai888 buna seara! De curand am incheiat un contract de prestari servici in Belgia, la randul meu vreau sa \\"angajez\\" pentru efectuare lucrarilor (sistem ... (vezi toată discuția)