avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 823 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand pot sa ies la pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand pot sa ies la pensie?

Am 16 ani si 2 luni de vechime in munca, acum muncesc ca femee de serviciu la bloc, cu contract de munca de 4 ore pe zi, si sunt nascuta in octombrie 1952. Doresc sa ies la o pensie, oricat de mica. Va rog sa-mi spuneti daca am dreptul si daca da, cand. Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 19:05, 17 Martie 2012
1. Pentru o femeie nascuta in octombrie 1952 varsta standard de pensionare este de 59 de ani si 3 luni iar stagiul minim de cotizare este de 13 ani si 6 luni.

2. - Deoarece aveti un stagiu de cotizare de 16 ani si 2 luni puteati sa solicitati pensie pentru limita de varsta la 59 de ani si 3 luni, in ianuarie 2012.
- Asadar puteti sa depuneti oricand cererea si actele pentru pensionare pentru limita de varsta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Iesire la pensie Dana_Burcea78 Dana_Burcea78 buna ziua,am o colega cu varsta de 58 ani si 8 luni,si vechime in munca de 33ani si 10 luni,in prezent beneficiaza de indemnizatie de somaj pana in luna ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata suzi52 suzi52 M-am nascut la 28 martie 1952, sunt invatatoare, am 37 ani vechime la catedra. Doresc sa stiu daca ma pot pensiona cu data de 1 sept 2010 fara a pierde din ... (vezi toată discuția)
Pensionare - reducerea varstei standard monik780401 monik780401 O femeie nascuta in decembrie 1952, mama a 4 copii, cu o vechime in munca de 34 ani din care 5 ani si 7 luni incadrata in grupa a II-a poate beneficia de ... (vezi toată discuția)