Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand pot sa ies la pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand pot sa ies la pensie?

Am 16 ani si 2 luni de vechime in munca, acum muncesc ca femee de serviciu la bloc, cu contract de munca de 4 ore pe zi, si sunt nascuta in octombrie 1952. Doresc sa ies la o pensie, oricat de mica. Va rog sa-mi spuneti daca am dreptul si daca da, cand. Va multumesc.
1. Pentru o femeie nascuta in octombrie 1952 varsta standard de pensionare este de 59 de ani si 3 luni iar stagiul minim de cotizare este de 13 ani si 6 luni.

2. - Deoarece aveti un stagiu de cotizare de 16 ani si 2 luni puteati sa solicitati pensie pentru limita de varsta la 59 de ani si 3 luni, in ianuarie 2012.
- Asadar puteti sa depuneti oricand cererea si actele pentru pensionare pentru limita de varsta.