Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA declaratia 394
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

declaratia 394

buna seara, va rog frumos daca nu am depus declaratia 394 pentru luna ianuarie desi declaratia 300 este depusa care sunt consecintele , mentionez ca am primit notificare pentru nedepunere sa inteleg ca 394 se depune impreuna cu 300 lunar ? multumesc
Sigur ca da. Declaratia 394 trebuia depusa impreuna cu decontul de TVA in luna februarie, aferenta lunii ianuarie, conform OPANAF 3596/19.12.2011.

Depunere
Formularul 394 se depune la unitatea fiscală unde contribuabilul este înregistrat ca plătitor de impozite şi taxe până la data de 25 inclusiv a lunii următoare încheierii perioadei de raportare declarate pentru depunerea decontului (lunar, trimestrial) şi numai dacă în această perioadă au fost realizate operaţiuni de natura celor care fac obiectul obligaţiei de declarare.

SANCTIUNI
Nerespectarea obligatiei de depunere a declaratiei informative reprezinta contraventie si se sacntioneaza cu amenda de la 2.000 lei la 3.500 lei, pentru persoanele fizice, si cu amenda de la 12.000 lei la 14.000 lei, pentru persoanele juridice, conform prevederilor Codului de procedura fiscala (art. 219 alin.1 lit.f si alin.2 lit. c).