avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 385 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general pot avea protocol 12 000?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

pot avea protocol 12 000?

Buna ziua
Va rog sa ma lamuriti si pe mine 1)pot avea protocol in valoare de 12000 daca firma are profit 350 000?
2) contabila face la facturile de protocol 623.protocol si 635.tva protocol -dc ce face asa si cum se stinge 635.?
Cel mai recent răspuns: jade_0923 , utilizator 21:55, 20 Martie 2012
Puteti sa aveti protocolul cat de mare nu este o problema. De ce? Pentru ca tot ceea ce depaseste cheltuiala deductibila legala pentru protocol se considera nedeductibil si cu acea suma se intregeste profitul. Relativ la a doua problema contarea TVA-ului pe 635 este incorecta. TVA-ul aferent cheltuielilor de protocol nedeductibile trebuie trecut pe TVA colectat.
Va multumesc pentru raspuns dar va rog sa imi spuneti ce se intampla cu 635.,cum se stinge?
TVA-ul acela nu se poate stinge pe 635 care in planul de conturi reprezinta o cheltuiala deductibila ceea ce in conditiile date nu este. Practic la 3 luni sau lunar depinde cum platiti TVA, trebuie calculat TVA aferent cheltuielilor de protocol nedeductibile si trecut pe contul de TVA colectat.
@geaorge: de este incorecta nota contabila
635 = 4426

Cred ca mai corect ar fi 635-4427 si apoi 4427-4426 si 4427-4423. Oricum mare atentie la 635 ca afecteaza 121.

Alte discuții în legătură

Inregistrare cheltuieli nedeductibile la care s-au dedus tva carmen-pana carmen-pana Buna ziua, Am si eu urmatoarea problema si nu stiu cum sa procedez corect: am inregistrat in cursul anului 2013 doua facturi ce contineau cheltuieli ... (vezi toată discuția)
Tva la minus inventar rodia rodia Daca s-a inregistrat minus de inventar la luna dec.2009 tva-ul unde se trece in decontul de tva(la ce rand)? Multumesc. (vezi toată discuția)
Cheltuieli de protocol nedeductibile turcalexandra turcalexandra Cheltuielile de protocol nedeductibile aferente trim 1 se inregistreaza trimestrial sau doar la sf de an pe ch nedeductibile? multumesc (vezi toată discuția)