Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... declaratii de avere si de interese -personal ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

declaratii de avere si de interese -personal contractual

As dori sa-mi spuneti daca intr-o instituşie publica personalul contractual - de exemplu soferi, muncitori, personalul imbarcat pe nave ...sunt obligaţi să completeze declaratii de avere si interese
Va multumesc
Buna ziua,
In conformitate cu prevederile art. 1 "persoanele cu funcţii de conducere şi de control, ......... care îşi desfăşoară activitatea în cadrul tuturor autorităţilor publice centrale ori locale sau, după caz, în cadrul tuturor instituţiilor publice" din L.176/2010 privind integritatea în exercitarea funcţiilor publice, doar personalului cu functii de conducere ii revine obligatia de a completa declaratii de avere si interese.
monicalirca, utilizator
Conform Legii nr.176/2010, art.1, pct.31, "persoanele cu functii de conducere si de control, precum si functionarii publici, inclusiv cei cu statut special, care isi desfasoara activitatea in cadrul tuturor autoritatilor publice centrale ori locale sau, dupa caz, in cadrul tuturor autoritatilor publice," au obligatia declararii averii si a intereselor.
Deci legea se adreseaza si personalului contractual, daca acesta indeplineste o functie de conducere sau de control.
Personalul contractual - de exemplu soferi, muncitori, personalul imbarcat pe nave - nu sunt obligaţi să completeze declaratii de avere si declaratii de interese.