Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... taxe si impozite pentru veterani
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

taxe si impozite pentru veterani

Buna ziua,

Numele meu este Violeta si am o intrebare legata de taxele si impozitele pe care trebuie sa le platesca veteranii de razboi.
Bunicul meu a fost veteran de razboi si a decedat in iulie 2007, acum de la primarie s-a cerut sa fie achitat impozitul retroactiv pentru anii 2006 si 2007. Vroiam sa stiu daca exista un act normativ care poate fi invocat pentru a nu se plati impozitul pe aceasta perioada.Se poate invoca legea 44/94?. am cautat textul acestei legi pe internet dar nu l-am gasit, eventual daca imi puteti indica si continutul art.care se poate aplica si nr legii.

Va multumesc!
Legea nr. 44/1994 privind veteranii de razboi, precum si unele drepturi ale invalizilor si vaduvelor de razboi - actualizata la 1 ianuarie 2008 o puteti gasi aici
www.avocatnet.ro/content/art...

vedeti art.16 lit.e din lege ....

Codul fiscal
Art. 284. - (1) Impozitul pe cladiri, impozitul pe teren, taxa asupra mijloacelor de transport, taxa pentru eliberarea certificatelor, avizelor si autorizatiilor, precum si alte taxe prevazute la art. 282 si art. 283 nu se aplica pentru:
a) veteranii de razboi;
......
Cornel Vasile, Consilier juridic
Multumesc!