Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii angajarea dupa pensionare
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

angajarea dupa pensionare

Buna seara !
Tatal meu a lucrat la spital ca si tractorist si s-a pensionat de drept dar cei de la spital l-au angajat in continuare deorece aveau nevoie de serviciile lui.
Doresc sa stiu care este norma de lucru in aceste conditii si care este salariul aferent.
Va multumesc anticipat !
Poate lucra cu norma intreaga, iar salariul nu poate fi mai mic de 700 lei brut (pentru norma intreaga)
Daca l-au angajat imediat ce i-au desfacut contractul de munca de drept, pt. ca indeplinea conditiile de pensionare,prin cumul pensie-salariu,la reincadrare, se poate pastra chiar salariul avut anterior si norma intreaga.Aceste chestiuni le va stabili insa angajatorul,in functie de posbilitatile financiare .
Angajatorul este institutie de stat.
Faptul ca angajatorul este institutie de stat,nu schimba cu nimic ceea ce am spus in comentariu,probabil exista o aprobare pt. mentinerea in activitate a pensionarului si acesta poate ocupa acelasi post ,cu acelasi cuantum ,respectiv norma intreaga,si cu aceleasi atributii ca si inainte de pensie.Singura limitare este ca nivelul pensiei nete a acestuia sa nu depaseasca nivelul salariului mediu brut pe economie ,in 2012 acesta fiind de 2117lei.