Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Basarabean amendat RATB
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Basarabean amendat RATB

Controlorul de la RATB mi-a luat datele de identitate iar eu am refuzat sa platesc. El m-a amenintat ca nu o sa pot trece frontiera, deci nu o sa pot iesi din tara daca nu platesc amenda. E adevarat? O sa am probleme? Spuneti-mi va rog legea care se refera la acest aspect, ca sa ma pot apara
In primul rand, Constitutia Romaniei care la art.16 prevede ca nimeni nu este mai presus de lege.
Daca ati savarsit o contraventie sau infractiune pe teritoriul Romaniei , atunci veti raspunde potrivit legislatiei din tara... Pe timpul sederii in Romania strainii sunt obligati sa respecte legislatia romana - art.4 alin.,1 din OUG nr.194/2002.
Cornel Vasile, Consilier juridic
deci as putea sa am probleme la vama in cauza ca nu am platit amenda?
Este posibil ca , cei de la Adm.Fin. Publice sa atentioneze politia de frontiera in ceea ce priveste neplata amenzii RATB.