Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Apometru defect
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Apometru defect

În urmă cu 3 luni de zile m-am mutat în chirie într-o garsonieră, datorită serviciului.Probail datorită neglijenței mele, n-am verificat foarte bine apartamentul în care m-am cazat. În toată perioada asta, am tot avut probleme cu diverse chestii pe la asociația de propietari(probabil datorită foștilor chiriași). În urmă cu doar o lună de zile, când a urmat să se facă citirea contorului de apă caldă, individul respectiv(cel care a venit să citească contorul) a observat că partea mecanică a contorului de apă caldă era desprinsă de cea electrică. În urma unei verificări amănunțite, cel mai probabil, această operațiune se făcuse în urmă cu 6-7 luni. Astăzi, s-a afișat întreținerea. Am avut surpriza să constat că toată pierderea de apă caldă pe luna trecută(pierdere pe instalație) de cca. 50 de mc a fost trecută în dreptul meu, eu fiind obligat să plătesc undeva la 1300 de RON. Cum pot dovedi că nu am consumat atâta apă caldă( ba chiar deloc, habar n-aveam că este contorul de apă caldă defect) având în vedere faptul că folosesc exclusiv centrala electrică pentru a-mi încălzi apa?
Cum pot dovedi că contorul respectiv a fost desprins înainte să sosesc eu în chirie?
Cine se face vinovat de acest act, eu, chiriașul anterior, sau propietarul?
NicolaeRazvan, utilizator
Din pacate era obligatia dvs. sa verificati contoarele atunci cand ati preluat dreptul de folosinta al spatiului, iar pe procesul - verbal de predare - primire a spatiului sa inscrieti valorile contoarelor de apa, gaz, energie electrica. Din punctul meu de vedere nu aveti cum sa dovediti ca nu dvs. ati consumat apa calda ci alti chiriasi care au folosit inainte spatiul. Ati putea sa dovediti ca s-a desigilat contorul printr-o expertiza, poate ...
Contorul de apă caldă nu era desigilat, ci era desprinsă partea mecanică de cea electrică iar cele două părți erau prinse între ele printr-o bandă scotch. Mi se pare aberant să verific până și chestia asta, doar nu toți suntem instalatori și cunoaștem părțile componente ale unui contor și modalitățile de trecere peste înregistrarea contorului.
Iar privitor la pierdere, este normal să-mi treacă mie pierderea de apă caldă ce s-a înregistrat pe toată luna(diferența dintre citirea de pe contorul de branșament și cele individuale)? Alte opinii?
NicolaeRazvan, utilizator
in primul rand ar trebui ca ei sa faca dovada pierderilor si ulterior sa vi se puna in ''carca '' , dat fiind faptul ca au gasit ceva nereguli pe acolo....
Daca nu ati achitat factura, ii puteti actiona in instanta...
In prealabil anuntati printr-o notificare defectiunea constatata...
Si foarte important trebuie sa instiintati si proprietarul ;)
1-Aparatele individuale de contorizat consum apa calda nu detin componenta electrica
2-La momentul incheierii contractului de locatiune se impunea ca locatorul si locatarul sa consemneze indexul de consum si stare de functionare a aparatelor individuale de consum apa rece/calda
3-Asociatia de proprietari are tot interesul sa evidentieze sigilii rupte sau aparate individuale contorizat consumuri care nu corespund tehnic ,astfel incat sa poata impune contravaloare consum suplimentar
Nu ati precizat daca la momentul constatarii starii de fapt a aparatului de contorizat apa calda a fost incheiat proces verbal de constatare
In situatia in care defectiunea nu a fost consemnata in PV ,impunerea de costuri suplimentare nu are temei legal
Era compus din două părți contorul de apă caldă. Da, s-a întocmit proces verbal de constatare.