Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Recuperare salarii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Recuperare salarii

Buna ziua.
Am lucrat pentru o firma timp de 8 luni pe baza de contracte luni avand mereu probleme cu neplata salariilor, fapt ce m-a facut sa nu mai doresc reinoirea contractului odata ce acesta mi-a expirat.
Mai aveam insa de recuperat 2+ salarii.
Acum, din cate am inteles, societatea a intrat in insolventa.
Imi voi mai recupera banii? Daca da; cand?
Contactati administratorul judiciar care a fost numit de instanta de judecata si solicitati informatii privind starea debitoarei.
Detinand o creanta salariala veti fi inscris in tabelul creditorilor fara a inregistra o cerere de inscriere la masa credala.
Solicitati-i administratorul judiciar comunicarea tabelului preliminar pentru a fi sigur de inscrierea in tabel a creantei dv. In cazul in care nu sunteti trecut ca si creditor trebuie sa contestati acel tabel in 5 zile de la comunicare.
Carmen Chitu, Avocat
Multumesc pentru sfat.
Inca o intrebare as mai avea.
Firma a intrat in insolventa la inceputul lunii ianuarie. De la demararea insolventei si pana se va ajunge la plata restantelor catre creditori, care este perioada "normala".
Puteti completa stelutele in urmatoarea afirmatie va rog?!:::
"Probabil, banii ii veti primii in termen de ********* (luni/ani :) )"
Nimeni nu o sa va poata completa acele steluta , intrucat nu va putem estima exact aceasta perioada ...