Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... furt calificat
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

furt calificat

doi tineri au furat oglinzi de masini noaptea.
le a smuls cel de 15 ani si7 luni
cel de 19 ani cu dosare la activ l a pus pe cel de 15 ani si 7 luni sa le rupa zicandu i ca are forta mai mare el
s- a stabilit prejudiciul
cel de 19 ani si cu parintii lui nu platesc
este ok sa plateasca parintii minorului de 15 ani toata suma?
cat de mult conteaza daca se acopera prejudiciul acum in faza de cercet,urmarire penala?
ce se intampla daca parintii minorului nu platesc prejudiciul?
multumesc
Minorul este autorul faptei, iar celalalt este instigator.Conteaza recuperarea prejudiciului.
părinții minorilor nu pot fi obligați să plătească pentru infracțiunile săvârșite de copiii lor decât prin constituirea ca parte civilă a persoanei vătămate.
până la rămânerea definitivă a hotărârii de condamnare (incluzând latura civilă a cauzei penale) rămâne la alegerea părinților dacă aceștia înțeleg sau nu să acopere prejudiciul cauzat de faptele copiilor lor.
Acoperirea prejudiciului conteaza foarte mult la individualizarea pedepsei, primind o pedeapsa mai mica.
Daca cel de 19 ani nu doreste sa plateasca isi ingreuneaza singur situatia, mai ales ca este major si raspunde ca un adult.
Nu este "ok" sa plateasca doar minorul toata suma, dar poate sa plateasca o parte si sa se arate dispus sa plateasca oricat stabileste instanta, astfel se arata intentia repararii pagubei, spre deosebire de major care nu va beneficia de aceasta circumstanta atenuanta.