Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Pasaport minor
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Pasaport minor

Ce acte sunt necesare pentru obtinerea pasaportului pentru minor in varsta de 6 luni?
Kathyp, utilizator
CERERILE CARE PRIVESC ELIBERAREA UNUI PASAPORT SIMPLU TEMPORAR pentru minorii care nu au implinit varsta de 14 ani SE DEPUN INSOTITE DE URMATOARELE DOCUMENTE:

a) certificat de naştere al minorului, în original;
b) document(e) de identitate ale părinţilor sau al unuia dintre părinţi, al reprezentantului legal sau, după caz, al persoanei împuternicite, aflate în termen de valabilitate, în original;
c) hotărâre judecătorească de încredinţare a minorului rămasă definitivă şi irevocabilă, în original;
d) hotărâre judecătorească prin care instanţa a suplinit acordul celuilalt părinte, rămasă definitivă şi irevocabilă, în original;
e) act de deces al părintelui, pentru cererile formulate de părintele supravieţuitor în original;
f) procură specială sau declaraţie privind acordul celuilalt părinte, pentru cererile formulate de celalalt părintele în original;
g) procură specială si declaratie privind acordul parintilor pentru cererile formulate de persoana împuternicită ;
h) dovada achitării taxelor şi tarifelor de emitere a paşaportului completate pe numele minorului, în original;
i) dovada achitării tarifului suplimentar pentru eliberarea paşaportului simplu temporar ;
j) paşaportul anterior al minorului, dacă acesta există;
k) două fotografii color identice ale minorului, având dimensiunile 3,5 x 4,5 cm, numai pentru situaţiile în care acesta nu este prezent la depunerea cererii.

multumesc frumos