avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 505 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Pasaport minor
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Pasaport minor

Ce acte sunt necesare pentru obtinerea pasaportului pentru minor in varsta de 6 luni?
Ultima modificare: Marți, 27 Martie 2012
Kathyp, utilizator
Cel mai recent răspuns: Kathyp , utilizator 21:23, 28 Martie 2012
CERERILE CARE PRIVESC ELIBERAREA UNUI PASAPORT SIMPLU TEMPORAR pentru minorii care nu au implinit varsta de 14 ani SE DEPUN INSOTITE DE URMATOARELE DOCUMENTE:

a) certificat de naştere al minorului, în original;
b) document(e) de identitate ale părinţilor sau al unuia dintre părinţi, al reprezentantului legal sau, după caz, al persoanei împuternicite, aflate în termen de valabilitate, în original;
c) hotărâre judecătorească de încredinţare a minorului rămasă definitivă şi irevocabilă, în original;
d) hotărâre judecătorească prin care instanţa a suplinit acordul celuilalt părinte, rămasă definitivă şi irevocabilă, în original;
e) act de deces al părintelui, pentru cererile formulate de părintele supravieţuitor în original;
f) procură specială sau declaraţie privind acordul celuilalt părinte, pentru cererile formulate de celalalt părintele în original;
g) procură specială si declaratie privind acordul parintilor pentru cererile formulate de persoana împuternicită ;
h) dovada achitării taxelor şi tarifelor de emitere a paşaportului completate pe numele minorului, în original;
i) dovada achitării tarifului suplimentar pentru eliberarea paşaportului simplu temporar ;
j) paşaportul anterior al minorului, dacă acesta există;
k) două fotografii color identice ale minorului, având dimensiunile 3,5 x 4,5 cm, numai pentru situaţiile în care acesta nu este prezent la depunerea cererii.

multumesc frumos

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pasaport fetitei mele. Remusfloryn Remusfloryn Buna ziua.as dori sa ma informeze si pe mine cineva.ce acte necesare sunt necesare pentru ai scoate pasaportu fetitei mele.la urgenta fata este doar pe numele ... (vezi toată discuția)
Documente necesare eliberare pasaport simplu electronic alina_25 alina_25 Care sunt documentele necesare pentru elibererea de pasaport simplu electronic? Multumesc! (vezi toată discuția)
Buna seara am o intrebare am un bebe de 2 ani nu sunt căsătorită ... Ginapaskariu Ginapaskariu Buna seara am o intrebare am un bebe de 2 ani nu sunt căsătorită concubinul este plecat in belgia daca vreau sa ii fac pasaport la copil si am procura de la ... (vezi toată discuția)