Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Escrocherie, facuta cu cap?
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Escrocherie, facuta cu cap?

Am dat de curand peste o serie de siteuri, care au ca momeala Licitatia online a unor produse.
Sa scurtez putin din continut si sa trec la subiect. Ei spre exemplu baga in licitatie un produs, de exemplu un Laptop care au si scris sub el ca el valoreaza in magazin 2000 Ron. S-a licitat pentru acest produs 70.58 Ron.
Poate vi se pare foarte putin asa si este dar, pretul real licitat este de 7.058 Ron.

Ideea sitului este in felul urmator. Ei scot la vanzare un anumit numar de credite care se cumpara cu cardul/sms sau alte metode bancare. Spre exemplu 500 Credite = 450 Ron.

Si dupa ce cumparam, ne inscriem intr-o licitatie. Spre exemplu licitam la un iPhone care porneste de la 1Ron si la fiecare click pe butonul licitatiei se adauga 0.01 Ron, si ei iti iau cate un credit adica aproximativ 1Ron.

sa zicem ca acel iPhone cu ajutorul altor licitatori online ajunge la pretul de 46.78 RON..dar surpriza acel Norocos castigator primeste iPhoune-ul prin curierat cu factura dar pretul pe factura este de 46.78 Ron si la asemnea pret m-ar interesa ce impozit platesc ei? cand adevarata suma la acel iPhone care a intrat in contul lor este 4.678???

Asta nu este o escrocherie?
Nu este frauda?

Daca mi se permite am sa vin cu acele situri si o serie de print screenuri.
Exista o metoda de spalare a banilor obtinuti din activitati ilegale prin organizarea de licitatii online false.
Se pune un pret foarte mare si se vinde marfa care de fapt nu exista. Astfel se introduc in circulatie
banii negri ... care devin astfel albi - de aici spalarea de bani.
Poate la asta te referi, revino cu detalii. Mai sunt multe alte metode de fraudare.

Alberto Kurtyan
Am inteles, ca aceasta este o spalare de bani, dar pentru aceasta frauda plateste cineva? Ma refer din punct de vedere legislativ. Mi se pare absurd ca numeni sa nu ia nici o masura asupra acestor escroci. Si nu este problema ca acele obiecte nu exista, ele exista pentru ca un prieten de-al meu a castigat un iPod Nano care a ajuns suma licitata de 21.40 RON adik 2.140 RON reali incasati de ei. si pe factura scrie 21.40 RON asta nu imi convine si ma intereseaza daca se poate lua masuri in privinta asta.

www.baxez(.)com/wp-content/uploads/2008/11/pretbomba.gif

Aici aveti un exemplu la o licitatie ce-a cu laptopul care am mentionato mai sus..

la acesti pretbomba(.)ro tariful pentru 1crd = 2.5 Lei deci imaginativa ce "Preturi Bomba".
Este vorba de ESTONET SRL, J40/10148/2008 , CUI: 24025835
Si parerea mea este aici este o excrocherie cu staif informatic.
Licitatiile sunt trucate cu licitari automate facute de asa numitii "boti", user-i falsi
care maresc artificial durata licitatiei si chiar le "cistiga".

Este vorba de o inselaciune. Cine are interes, sa faca o plingere penala la
Parchet. Pretbomba.ro este o escrocherie. Un "Caritas" informatic.

Alberto Kurtyan
poate ca acum ca se asculta tot o sa se faca ceva. Dar nu cred
E mai mult un fel de tombola intrucat pierzi creditele licitate chiar daca nu castigi licitatia si ei castiga astfel de 100 de ori pretul produsului chiar daca cel norocos il cumpara la 1/8 din pretul real... nici mie nu-mi miroase legal dar nu pot sa-mi dau cu parerea exact despre ce infractiune e vorba...