Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... Profesia de consilier juridic
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

Profesia de consilier juridic

se poate deveni consilier juridic cu o facultate facuta la ID sau FR ? (distanta sau fara frecventa)
Da, se poate, cu indeplinirea a doua conditii:
- sa fi promovat examenul de licenta
- sa fiti angajat pe acest post
Multumesc, dar pentru examen in magistratura ? se poate la fel cu facultate drept ID sau FR ?intreb pentru ca, momentan fac practica la un cabinet practician in insolventa, iar pentru a deveni practician in ins. am inteles ca trebuie studii de lunga durata. Am tot citit despre " studii de lunga durata " dar nu pot gasi ceva clar despre ce inseamna asta.
Banuiesc ca e vorba aici despre absolventii facultatilor de drept care au avut specializare in drept administrativ/stiinte administrative. Pana prin 2007 sau 2008 si curricula lor era de 4 ani. Exista jurisprudenta care ii asimileaza pe acei absolventi absolventilor de drept, considerand pe buna dreptate ca specializarea intr-o anumita ramura a dreptului nu exclude vocatia generala de absolvent de drept.
Ulterior au fost diferentiate curriculele, specializarea drept avand durata de 4 ani, iar cea de administratie publica de 3 ani (adica acesti absolventi nu mai beneficiaza de aceleasi prevederi).
Cred ca la aceasta diferenta de refera. FR semnifica faptul ca dumneavoastra nu trebuia sa aveti acelasi numar de prezente la cursuri/seminarii ca cei de la zi, nu altceva.