Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Scanare/prelucrare date carti munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Scanare/prelucrare date carti munca

Societatea la care lucrez este infiintata din 2005. Din aprilie 2008, am dreptul sa tin la firma cartile de munca. Imi puteti spune, va rog, daca trebuie sa le duc la ITM sau Casa de pensii pentru prelucrarea datelor din ele ??
Am tot auzit despre asta insa nu am inteles exact cum sta treaba.
Exista un termen, conditii ? Care este suportul legal, va rog.

Va multumesc frumos
Carnetele de munca se predau la ITM si de aici sunt predate la Casa de Pensii.
Conform modificărilor aduse prin H.G. nr. 1413/2008, termenul limită de predare a carnetelor de muncă de către persoanele fizice şi juridice pentru activitatea de preluare a datelor este 30 noiembrie 2009, iar termenul limită de predare a carnetelor de muncă pentru activitatea de scanare a acestora este 30 noiembrie 2010.
Va multumesc pentru raspusul prompt.
As vrea totusi sa intreb daca toate firmele au aceasta obliagtie si daca pentru toti angajatii.

Multumesc din nou.
Da, toate firmele au aceasta obligatie.
Se depun carnetele de munca ale salariatilor care au avut activitate inainte de 01 aprilie 2001.

Pentru persoanele angajate prima oara dupa aceasta data nu se preda carnetele la Casa de Pensii.
Buna ziua,

reiau discutia din acest topic.
am inteles ca a existat un termen pentru scanarea cartilor de munca anul trecut, 30 noiembrie, sub sanctiunea unor amenzi destul de mari.

Vreau sa stiu daca era vorba tot de cartile de munca eliberate inainte de 2001 sau s-a generalizat pentru toate cartile de munca?
multumesc.

La Casa de pensii se scaneaza doar cartile de munca pentru salariatii care au lucrat inainte de 2001