avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 632 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Carnetul De Munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Carnetul De Munca

Buna seara. Nu inteleg prea bine la ce se refera HG 1456/2009 pentru modificarea alin.6 art.2 dinHG 1.768/2005 privind preluarea din carnetele de munca a datelor referitoare la perioadele de stagiu de cotizare realizat in sistemul public de pensii anterior datei de 1 aprile 2001. Eu si sotia lucram in strainatate. Avem carnetele de munca cu toate inscrisurile la zi pana in luna februarie 2002, respectiv mai 2002. In situatia aceasta mai trebuie sa predam respectivele carnete sau ce vrea sa spuna expresia: "anterior datei de 1 aprilie"? Daca cineva poate sa ma lamureasca.. Va multumesc .
Cel mai recent răspuns: Valeriano , utilizator 21:21, 23 Septembrie 2010
1. Incepand cu 01.04.2001, conform Legii 19/2000, evidenta stagiilor de cotizare la pensii se tine electronic la Casele de Pensii, in baza declaratiilor nominale lunare transmise de angajator.
2. Pentru ca si perioadele anterioare datei de 01.04.2001 sa fie introduse in baza de date ale Caselor de Pensii se scaneaza carnetele de munca ale tuturor salariatilor.
3. Pentru asta trebuie sa predati si dvs. carnetele de munca la Casa de Pensii si dupa scanarea lor va vor fi restituite.
Atentie, se da amenda daca nu predati carnetul de munca.
Multzumesc mult.S care e termenul limita de predare: 30septembrie 2010 sau 30 noiembrie 2010?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Scanare carte de munca turlete turlete buna ziua , la ultimul loc de munca care avea sediul in constanta ,in momentul in care am dat cartea de munca la firma pentru a o duce la i.t.m. constanta ... (vezi toată discuția)
Predare carti munca nicolina01 nicolina01 am o intrebare- stie cineva pana cand se pot preda cartile de munca pentru inregistrare va multumesc (vezi toată discuția)
Cartile de munca de dupa 2001 Garname Garname Am citit pe site ca potrivit HG nr. 1456/2009 pentru modificarea alin. (6) al art. 2 din Hotararea Guvernului nr. 1.768/2005 privind preluarea din carnetele de ... (vezi toată discuția)