Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii CARTILE DE MUNCA DE DUPA 2001
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

CARTILE DE MUNCA DE DUPA 2001

Am citit pe site ca potrivit HG nr. 1456/2009 pentru modificarea alin. (6) al art. 2 din Hotararea Guvernului nr. 1.768/2005 privind preluarea din carnetele de munca a datelor referitoare la perioadele de stagiu de cotizare realizat in sistemul public de pensii anterior datei de 1 aprilie 2001, persoanele fizice si juridice care detin sau pastreaza carnete de munca sunt obligate sa puna aceste documente la dispozitia casei teritoriale de pensii pe a carei raza teritoriala isi au domiciliul sau sediul pana, cel tarziu, la data de 30 septembrie 2010.
Intrebarea mea este: ca persoana juridica si fizica, detinand o carte de munca din 2003, ce trebuie sa fac cu ea? VA ROG MULT RASPUNS URGENT!!!!!!:">
Nu trebuie sa faceti nimic cu ea.
Numai cartile de munca emise inainte de data de 01.04.2001 trebuie duse la Casa de Pensii pentru scanat.
Trebuie sa-si depuna cartile si persoanele care sunt in somaj?
Si persoanele care sunt in somaj trebuie sa depuna carnetele de munca la Casa de Pensii (daca nu le-a depus Agentia de Somaj, intre timp).