avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 641 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Pastrare scutire impozit
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Pastrare scutire impozit

Cineva mosteneste de la tata un aparatment intr-o cladire declarata monument istoric, scutit de la plata impozitului pe cladiri. Poate sa-l ofer spre sedere unor prieteni in baza unui contract de comodat al carui obiect il constituie remiterea spre folosinta temporara si gratuita a respectivului apartament, deci fara realizarea vreunui venit si fara a pierde scutirea de la plata impozitului ?
Cel mai recent răspuns: petru lucaci , utilizator 09:09, 30 Martie 2012
Scutirea se acorda imobilului ,in speta fiind vorba despre monument istoric ,astfel incat nu are relevanta cine locueste in acesta
Multumesc mult,o zi buna!
Cu stima, Lucaci p.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozit firma stoicadanielapia stoicadanielapia Buna dimineata, Saptamana trecuta am platit impozitul la 2 locuinte pe care le am in orasul Pitesti. Intre timp am gasit sa inchiriez una din locuinte la o ... (vezi toată discuția)
Impozit casă de patrimoniu Geo1944 Geo1944 Bună seara, În legea LEGE Nr. 422 din 18 iulie 2001 *** Republicat privind protejarea monumentelor istorice se menţionează: \"ART. 41 (1) ... (vezi toată discuția)
Obligaţie sau scutire de la plata impozitului pe cladiri monumente istorice Geo1944 Geo1944 Bună seara, În legea LEGE Nr. 422 din 18 iulie 2001 *** Republicat privind protejarea monumentelor istorice se menţionează: \"ART. 41 (1) ... (vezi toată discuția)