Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Pastrare scutire impozit
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Pastrare scutire impozit

Cineva mosteneste de la tata un aparatment intr-o cladire declarata monument istoric, scutit de la plata impozitului pe cladiri. Poate sa-l ofer spre sedere unor prieteni in baza unui contract de comodat al carui obiect il constituie remiterea spre folosinta temporara si gratuita a respectivului apartament, deci fara realizarea vreunui venit si fara a pierde scutirea de la plata impozitului ?
Scutirea se acorda imobilului ,in speta fiind vorba despre monument istoric ,astfel incat nu are relevanta cine locueste in acesta
Multumesc mult,o zi buna!
Cu stima, Lucaci p.