avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 926 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... taxa judiciara de timbru ?se poate reduce?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

taxa judiciara de timbru ?se poate reduce?

In urma unei expertize taxa judiciara de timbru este de aprox 4400 ron.
Am facut cerere de reducere a acesteia.
Am anexat la dosar adeverinta medicala de boala cronica(diabet),adeverinta de venituri pe o singura luna anterioara cererii pt membrii familiei(sot, sotie),
decizia de disponibilizare incepand cu luna urmatoare depunerii cererii de reducere (ca urmare a desfiintarii locului de munca).
dovada graficelor de rambursare a ratelor lunare si chitantelor de plata.
Veniturile lunare familiei sunt de 2600 ron
Cheltuielile totale lunare depasesc 1500 ron(rate la banci, impozite, cheltuieli de intretinere).
La termenul de judecata s-a facut dovada platii unei parti din taxa de timbru.
Judecatoarea a zis ca trebuie depuse adeverinte de venituri pe 2 luni anterioare cererii de reducere(intermen de 5 zile, nefiind suficiente pt o singura luna asa cum depusesem noi).
Avem sanse sa se reduca taxa ?
Mentionez ca asa cum prevede OUG 51/2008,ar trebui ca taxa sa nu depaseasca dublul veniturilor.
Ori taxa e 4400 ron .iar dublul veniturilor (2x 2600)nete 5200 ron.
Care e practica?
La calculul veniturilor nete se scad rate,intretinere...?




Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 23:55, 26 Noiembrie 2008
Aveti sanse sa vi se reduca taxa judiciara de timbru.
Potrivit art. 8 din O.U.G. nr. 51/2008, ajutorul public judiciar se suporta integral de la buget daca veniturile familiei celui care trebuie sa achite taxele prevazute in acest act normativ sunt sub 500 RON; daca veniturile sunt intre 500 si 800 RON, ajutorul public judiciar este suportat de la buget in proportie de 50%.
Conform alin. (3) al art. 8, aceste taxe mai pot fi reduse daca justitiabilul face dovada ca obligarea la plata acestora ii limiteaza accesul efectiv la justitie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Esalonare taxa timbru pe 36 luni Cris1971 Cris1971 Buna ziua, va rog raspundeti-mi la urmatoarea intrebare: Se poate esalona taxa de timbru pentru mai mult de 24 luni? Eu stiam ca nu. Fostul meu sot, pt ca-si ... (vezi toată discuția)
Scutire mamă fără venit de taxa de timbru pentru partaj. minorii au domiciliul stabilit la ea, contează că primesc pensie de întreținere? GabrielaC81 GabrielaC81 Buna ziua, Am si eu o intrebare, O prietena vrea sa deschida dosarul de partaj. Divortul e finalizat, prin notar, copiii la mama, pensie alimentara 3.000 ... (vezi toată discuția)
Taxa de timbru ContSters79057 ContSters79057 As dori sa stiu in ce situatii se poate solicita reducerea taxei de timbru, aceasta urmand a fi in jur de 7000 lei , iar eu in acest moment nu ... (vezi toată discuția)