Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... taxa judiciara de timbru ?se poate reduce?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

taxa judiciara de timbru ?se poate reduce?

In urma unei expertize taxa judiciara de timbru este de aprox 4400 ron.
Am facut cerere de reducere a acesteia.
Am anexat la dosar adeverinta medicala de boala cronica(diabet),adeverinta de venituri pe o singura luna anterioara cererii pt membrii familiei(sot, sotie),
decizia de disponibilizare incepand cu luna urmatoare depunerii cererii de reducere (ca urmare a desfiintarii locului de munca).
dovada graficelor de rambursare a ratelor lunare si chitantelor de plata.
Veniturile lunare familiei sunt de 2600 ron
Cheltuielile totale lunare depasesc 1500 ron(rate la banci, impozite, cheltuieli de intretinere).
La termenul de judecata s-a facut dovada platii unei parti din taxa de timbru.
Judecatoarea a zis ca trebuie depuse adeverinte de venituri pe 2 luni anterioare cererii de reducere(intermen de 5 zile, nefiind suficiente pt o singura luna asa cum depusesem noi).
Avem sanse sa se reduca taxa ?
Mentionez ca asa cum prevede OUG 51/2008,ar trebui ca taxa sa nu depaseasca dublul veniturilor.
Ori taxa e 4400 ron .iar dublul veniturilor (2x 2600)nete 5200 ron.
Care e practica?
La calculul veniturilor nete se scad rate,intretinere...?

Aveti sanse sa vi se reduca taxa judiciara de timbru.
Potrivit art. 8 din O.U.G. nr. 51/2008, ajutorul public judiciar se suporta integral de la buget daca veniturile familiei celui care trebuie sa achite taxele prevazute in acest act normativ sunt sub 500 RON; daca veniturile sunt intre 500 si 800 RON, ajutorul public judiciar este suportat de la buget in proportie de 50%.
Conform alin. (3) al art. 8, aceste taxe mai pot fi reduse daca justitiabilul face dovada ca obligarea la plata acestora ii limiteaza accesul efectiv la justitie.